Олекса Коронатович Стефанович (5 жовтня, 1899, Милятин, Рівненська область — 4 січня 1970, Баффало) — український поет, літературний критик. Родом з с. Милятина на Волині; з 1922 на еміграції в Празі, де відвідував Карлів університет, від 1944 жив у Німеччині, від 1949 у США.
Народився 5 жовтня 1899 р. у с. Милятині Острозького повіту на Волині в родині православного священика. Закінчив духовну школу в Клевані (1914), потім духовну семінарію в Житомирі (1919). У 1920–1921 рр. учителював у с. Садки. З 1922 р. мешкав у Празі. Навчався на філософському факультеті Карлового університету (1922–1928), у 1930 р. захистив докторат із філософії (тема дисертації — “Метлинський як поет”). Викладав на філософському факультетіУкраїнського вільного університету (1928–1930). У 1939–1941 рр. працював домашнім учителем. У 1944 році, коли до Праги підійшли радянські війська, Олекса Стефанович, рятуючи власне життя і волю, залишає Прагу й емігрує до Німеччини, де проживає до 1949 року, а з 1949 р. — у м. Боффало (США). Працював на фабриці, після виходу на пенсію (з 1962 р.) учителем в українській православній суботній школі. Помер 4 січня 1970 р. в м. Боффало, шт. Нью-Йорк, похований там же, перепохований на цвинтарі в Бавнд-Бруку. Життя Олекси Стефановича було сповнене постійних духовних пошуків та глибоких роздумів. Він жив дуже самотньо, коло його знайомих і товаришів було обмеженим і вузьким, відчуття страху та манія переслідування з боку радянської влади до самої смерті не залишали поета.
Творчість
Друкувався в “Новій Україні”, “ЛНВ”, “Пробоєм”, “Христ. Шляху”, “Новому Шляху”, “Христ. Голосі” й ін. Зб. поезій: “Поезії” (1927), “Stefanos І” (не датована, 1938) і “Зібрані твори” (1975), що включають недруковані зб. “Stefanos II”, “Кінецьсвітне” та “Фраґменти”. Хоч С. належав до празької групи, його творчість позбавлена характеристичного для цього кола волюнтаризму. Поетична творчість С. живиться спогадами про елегійні волинські краєвиди, постаті минулого (іст. чи мітологічні) і трагічні картини історії й сучасности. Ці тематичні площини пронизані двома силами, які розривали творчість Стефановича, — поганством (з обертонами еротики) і християнством, яке домінувало в пізнішій творчості поета і часто сягало містичних вершин.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Основною характеристикою стилю Стефановича є його дуже індивідуальна поетична мова, базована на вживанні архаїзмів і неологізмів (теж творених в архаїчно-ритуальному дусі) та на своєрідній синтаксі. У ранній творчості Стефановича переважають романтично-символістичні елементи (образно споріднені з народною творчістю), у пізнішій його мова стає рубаною і загостреною, поет часто ламає ритміку в різких спадистих каденціях, що дає відчуття рокованости, кінецьсвітности, апокаліптичности. Олекса Стефанович, філософ за своєю мистецькою натурою, заглиблюється думкою і почуттям у внутрішній сенс ідеї державності, звертається до перших її витоків і проектує їх на сучасну добу. Так, через усю двадцятирічну творчість поета проходить образ язичницького бога Перуна, що є символом ідеї української державності, утвердженням її безсмертності і всепереможності. Попри те, що Стефанович жив і писав на еміграції, Україна залишається центральним образом його творчості. З далеких країв він спостерігає за її життям, за тими перипетіями, які вона переживала. І це знаходить відгук у його творчості.
Автор поетичних збірок “Поезії” (1927), “Stefanos І” (1938), “Зібрані твори” (1975, посмертно).
Стефанович Олекса твори:
- Бабине літо літає на вітрі…
- Багряна піраміда
- Богдана стрічають
- В дверях у сні з’явивсь…
- В очах, мов сонце сходить світле…
- В росах
- Велика-Глуша
- Вже в крайсвітні безодні обличчям…
- Вже місяць холодний такий…
- Вічна слава
- Вогонь не гуде. Дим не валить…
- Возстала і лик закрила…
- Волинь
- Всі враз! — Як розрив гранати…
- Гетсиманія
- Два
- Десь високо блакиттю заливається…
- Дивний образе таємний…
- До “базару”
- До “бродів”
- До Св. Володимира
- Дорошенко
- Епіграмне
- Жабиний хор не дасть собі спокою…
- З давнього зшитка
- Заблудилось ягнятко в степах…
- Зайчики
- Замість колискової
- Засяє день, і сутеніє…
- Зачаття
- Зречення
- І знову десь на обріях помалу…
- І хотів би підбігти ти…
- Івасик-орлик
- Із Подєбрад до Праги і назад…
- Істина
- Київ
- Ким це намальовано…
- Коли гай на обрію квітне…
- Коляда
- Крізь смерть
- Крути
- Листопадове
- Лісун
- Мить
- Можливо, лиш вона, та туга невсипуща…
- Молитва
- Молитва (“Чи на рідних полях…”)
- Музики
- На боні
- На Великдень
- Над Христом
- Нам не знать, як згашено кров…
- Не давала ще сонцеві ти…
- Недобре
- Ніч і тиша — на сторожі…
- О. Ольжичеві
- Ой, заграло небо, ой, заграло…
- Ольжич
- От високо став місяць у небі…
- Пані Галі
- Перун
- Після дощу
- Плач Ярославни
- Побілила вдова Осінь свою хату…
- Портрет
- Про сонячну вроду…
- Просто. Не йти праворуч…
- Різдвяна казка
- Русалки
- Світанок
- Сирени
- Скільки в неї курчаток-пискляток…
- Сміх і щебети, і галас…
- Сніжка
- Сокіл
- Сон Перуна
- Спинилось на людині око отнє…
- Спомин
- Там дзвонять на вежах…
- Хати біліше сорочок дівочих…
- Хвилюють, ходять, шумлять жита…
- Хрест
- Христос
- Це повітря — вино з льоднику…
- Шевченко (“Заклекотало десь у горлі…”)
- Шевченко (“Сонет”)
- Шуми і шелести, шуми і шелести…
- Ще просонню сповиті…
- Юрій
- Як рельси синню одливають…
- Як срібно скрізь! Куди не кинь…
- Ялинка
Джерело: