Україна один із найбільших виробників зернових культур у Європі та світі. До цієї категорії входять пшениця, кукурудза та ячмінь. Завдяки мінімальним виробничим витратам саме ячмінь є одним із найвигідніших вкладень у сільському господарстві. Тим більше, є велика кількість місць для збуту за вигідною ціною. У кожного фермера частка його урожаю обов’язково включає ячмінь.
Частка України у світі становить 13%. Активно вирощують озимий та ярий ячмінь. Наразі продають ячмінь за ціною 4614 гривень за одну тонну без ПДВ. При доставці ячменю на різні заводи та пункти переробки ціна може збільшуватись на кілька тисяч. Основними покупцями українського зерна є Німеччина, Китай, Бельгія, Нідерланди та Саудівська Аравія.
Як формується вартість ячменю?
На ціну впливає велика кількість факторів, серед яких потрібно врахувати декілька моментів:
- поточний попит на світовому ринку;
- пропозиції від основних експортерів;
- якість ячменю;
- виробничі витрати на купівлю та доставку.
Особлива увага звернена на якість, визначаючи рівень вологості, бур’яни та зернові домішки. На якість переважно впливає умова зберігання, тому будівництво в Україні елеваторних потужностей як ніколи є актуальним. Це дозволить підготувати стандартизований продукт, який відповідає світовим нормам.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Додатково формується вартість експорту. Серед факторів слід врахувати площі засівів в основних країнах, які є експортерами. Аналізуються погодні умови як фактор урожайності, попит саме на український ячмінь, а також особливості логістики та виду транспорту, що застосовується.
Поточна вартість ячменю
На даний момент ціна становить 4614 гривень за одну тонну. Цю ціну необхідно враховувати під час продажу зерна елеваторам, але якщо клієнтами є заводи із заготівлі та переробки ячменю, тоді вартість збільшується до 6500-7300 гривень за тонну, адже враховуються витрати на доставку. Експортну ціну встановлено на рівні 145 доларів.
Багато дрібних виробників і постачальників ячменю не є прямими експортерами. Вони здають зерно за заданою ціною великим компаніям та холдингам, які мають контракти з різними покупцями по всьому світу, попередньо сертифікують зерно та доставляють його до різних країн. Надійний трейдер забезпечить викуп та надасть свої логістичні потужності.
В 2024 році вартість ячменю буде в діапазоні від 2400 до 4900 гривень за одну тонну. Все пов’язано із зменшенням кількості посівних площ. Південні області України вважалися основними виробниками ячменю, а зараз вони окуповані.