Як обрати зимову куртку: переваги і недоліки пуху

 

В очікуванні зими всі шукають теплий одяг, і щоосені до магазинів приходять натовпи людей з питанням: «Яка куртка у вас найтепліша?» https://business-style.com.ua/ua/shop/category/odezhda/kurtka Однозначною відповіддю на це питання, мабуть, став би пуховий комбінезон для висотного альпінізму, але не всім підходить настільки екстремальний варіант. Тому доводиться занурюватися в тонкощі вибору теплої куртки.

Почнемо з важливого моменту. Сам по собі одяг нас не гріє, якщо тільки мова не йде про речі з вбудованими тепловими елементами. Його завдання в іншому – зберегти те тепло, що виробляє наше тіло, і ізолювати його від холоду зовнішнього середовища. В теорії кращим теплоізолятором є вакуум, так як його теплопровідність дорівнює нулю. Але створити навколо себе шар вакууму поки неможливо, тому головним утеплювачем залишається повітря. Його теплопровідність не набагато вище нуля, і завдання теплої куртки – максимально ефективно утримувати прогрітий тілом прошарок повітря. І тут ми розберемо, як їй це вдається.

Теплому прошарку повітря не дають зникнути хороший утеплювач, правильний крій і деякі деталі в конструкції самої куртки, які не дозволяють холодному повітрю проникнути ззовні.

Щоб повітря виконувало роль ефективного утеплювача, воно повинно знаходитися в стані відносного спокою. В іншому випадку воно буде постійно охолоджуватися саме і охолоджувати нас внаслідок конвекції. І завдання будь-якого утеплювача – затримувати тепле повітря між своїми волокнами, не даючи йому інтенсивно змішуватися з холодним. Сьогодні, незважаючи на появу цілого сімейства синтетичних волокон, коли питання ставиться про найтепліший одяг, як і раніше в якості утеплювача найчастіше застосовують натуральний пух гусей і качок.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Принадність пуху як утеплювача в тому, що при мінімальній вазі його пушинки захоплюють максимальний обсяг повітря і затримують його масою сплетінь своїх волокон.

Залежно від якості пух може дуже сильно відрізнятися за своїми теплоізоляційними властивостям: однакові за вагою скупчення пушинок можуть утримувати різний об’єм повітря. Чим він більший, тим тепліша пухова суміш. Виражається цей параметр через числове значення Fill Power (FP), яке варіюється в межах 500-1000 одиниць. Чим вище це число, тим більший об’єм повітря здатна утримати 1 унція пуху.

В індустрії одягу хорошим тоном вважається використовувати пух із значенням Fill Power не нижче 550. А найтеплішим вважається пух з FP 800 і вище. Але він недешевий, а тому використовується або в міському одязі топ-класу, або для створення максимально легких і компактних теплих речей, наприклад для альпіністських сходжень.

Зрозуміло, на теплоту куртки впливає не тільки якість, але і кількість пуху. Наприклад, товста міська куртка, набита півкілограмом пуху з FP 600, буде помітно теплішою, ніж тонкий светр з 150 грамами з пуху FP 800.

На жаль, але далеко не завжди виробники вказують масу використаного пуху. В цьому випадку можна порівнювати куртки з їх кінцевою вагою, якщо інші параметри на зразок утеплювача, тканини, розміру і достатку деталей приблизно рівні. В цьому випадку теплішою буде та модель, яка важча.

Пух залишається неперевершеним утеплювачем по співвідношенню «вага / тепло» і довговічності своїх властивостей при акуратному ношенні. Навіть найкращі зразки синтетики здатні на рівних конкурувати тільки з досить простими пуховими сумішами з FP 500-600. Але при всіх своїх перевагах пух має і недоліки. Він дорогий, і його ціна в останні роки тільки продовжує зростати. Пух схильний утримувати вологу, через що повільно сохне, а в разі намокання його пушинки злипаються, тому теплоізоляція падає до нуля. Прання пуховика теж непросте завдання – потрібні делікатне прання і віджимання, а після має бути довга сушка з досить складним розподілом пушинок по пуховим пакетам. Багато в чому тому синтетичні волокна і стали настільки затребуваними в одязі.