Василина Вовчанська. «Кришталеве слово Василя Лила»

“Українська літературна газета”, ч. 11 (367), листопад 2024

 

 

Всі обдаровані люди йдуть у ногу з ефемерний часом, який диктує свої умови сьогоденню. Французький письменник Мартен дю Гар у свій час говорив: «Без праці талант це – феєрверк: на мить засліплює, а потім нічого не залишається». Сила таланту – неймовірна працьовитість. Але для його розквіту потрібні ще й духовна міць, щедра душа та чисте серце. Усіма цими чеснотами наділений Василь Лило – член НСПУ(2016),  уродженець села Вовче Турківського району, що на Львівщині. Його духовний світ формувався серед розкішної карпатської природи, де бере початок норовистий і могутній  Дністер. Цей мальовничий край став духовною криницею, з якої п’є сьогодення і питимуть нащадки джерельне кришталево-світле Слово.

Саме пристрасна праця торувала йому шлях до власної вершини. Пан Василь багатогранна особистість – поет, дитячий письменник, гуморист. Багато віршів поета покладено на музику.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Його творчий багаж містить поетичні збірки: «Струни моєї душі» (2014), «Мить життя» (2015), «Поцілунок долі» (2018), «Зоряне кохання» (2019), «А я люблю, лише тебе люблю!» (2023); збірка гуморесок: «Бабагапка» (2016),  «Грішна покута» (2020) та книжки для дітей: «Світить сонечко на небі» (2015), «В гості друзів запросили» (2016), «Бузьки радість принесли» (2020), «Під  щасливим небом України» (2023).

Василь Лило лавреат – і дипломант трьох Міжнародних літературно-краєзнавчих конкурсів імені Мирона Утриска, третього Всеукраїнського літературного конкурсу імені Леся Мартовича, Міжнародної премії імені Григорія Сковороди та премії імені Пантелеймона Куліша.

Поетичний лан автора засіяний різножанровою тематикою, а це свідчить, що  він має з чим іти до читача. Поет живе своїм і не спокушається на чуже. Довго виношує думку, відшліфовує її, як діамант, ніби освітлюючи шлях тим, хто буде насолоджуватись її нектаром. Адже на вибоїстих дорогах життя він не розтратив, а примножив свій талант. Це унікальна творча особистість, яка дарує чарівний і яскравий світ читачам.

Тримаю у руках книжку «А я люблю, лише тебе люблю!» (Видавництво «СПОЛОМ», Львів, 2023), присвячену дружині Галині. Червоне тло збірки одразу бере у полон, адже червоний колір символізує пристрасть, «життєву силу», мужність, гнів, війну, кров і вогонь. Варто відмітити, що ця поезія суто інтимна, народжена у грозові воєнні будні. Автор закликає читача до роздумів, даючи зрозуміти, що світ який на даний момент під загрозою, може вижити завдяки єдності та любові до ближнього, яка так потрібна у цей важкий для країни час.

Збірка поділена на цикли: «На двох нам сонце сходило з імли», «І ніч на двох нам постелила крила», «Удвох, удвох ми пісню полюбили». Погодьтеся, які промовисті метафоричні назви! Це говорить про те, що поет у глибині душі романтик. А як проникливо і  щиро автор описує найвищу цінність надзвичайного почуття:

 

А я прийду до тебе, не жени,

Нестерпно хтива, золота на слово!

І упаду слухняно без вини

В твої обійми – в світі птахолова.

 

Не можу не наголосити, що поезія приваблює своєю унікальністю, а саме: силабо-тонічною своєрідною подачею, якій притаманна традиційна будова і образність. Вірші відразу впадають у душу, залишаючи віддзеркалення світлого авторського мовлення. Поетичне слово випромінює особливість письменницького таланту, в якому немає фантазування та зайвих прикрас, тому і магнітить читача лаконізмом, з якого б’є джерело любові, добра, людяності. Воно увиразнює світлотінню афористичні філософські осмислення глибини думки.

Віршовані тексти насичені барвами метафоричного калейдоскопу, в якому сяє римоване, ліричне і професійне слово з яскравими образами, порівняннями, що надають творам вишуканої огранки і самобутності,  майстерно поєднуючись із контекстом збірки: «Війнув кохання вітерець», «Нічка зорями пряде», «Ми у купелі вогнистій», «На щем-гонах наша доля ткалась», «Цілунками ми нічку розтопили», «Червень вишнями нам годить», «Падолист на плесі робить кола», «Розсіяло сонце промінчики болю», «В запоях дум я випив Божий день», «Весна лиш дзьобик свій відкрила». А яке багатство у порівняннях: «Ти прекрасна, як богема», «Я взяв вас панно, мов намисто», «Понесу тебе, немов судьбу», «Я п’ю тебе, мов з келиха вино»!

Зачаровує кардіограма словесної гри різноманітних сюжетів у книзі гумору та сатири «Грішна покута», що змушує серце читача битися в унісон з авторською подачею різних трафунків, які він кумедно висвітлює в реаліях  сьогодення. Ось і невдоволення панотця  при сповіді:

Ксьондз із злості аж підскочив:

– Як ся псякрев стало?

Чему ішла в інний костьол?

Свого ксьонзда мало?

Ну як тут не відзначити легкий стиль подачі, полонізми, якими так майстерно володіє пан Василь. Йому притаманне іронічне кепкування,  влучна дотепність, якою гостро критикує і засуджує різні негативні суспільно-політичні явища та індивідуальні риси людини. Це прекрасний підхід автора, завдяки якому він викрешує яскравий емоційний спалах у голові читача, беручи його в полон, адже його герої пересічні українці.

Щедрий подарунок зробив поет і діткам шкільного віку. Для них книжечка «Під щасливим небом України». Яка патріотична назва! Звернімо увагу на багатство й різноманітність пізнавальної стежини, якою так захоплено веде мистець маленького читача. Тут можна почерпнути з криниці знань відомості про любов до рідного краю, до мами і тата, до бабусі і дідуся, про користь виконання фізичних вправ, а також дізнатися багато цікавого, адже світ дитинства такий казковий і таємничий.

І наостанок…

Василь Лило – інтелігентна, інтелектуальна і творча особистість з тонкою душею, життєвий вектор якої спрямований на творення добра. Він вдивляється у навколишній світ, уміє помічати в його глибині вишуканість й людську святість. Його обдарованість вирізняється рівнем мислення, глибинністю естетичного змісту, яскравими гранями майстерності, унікальністю в невичерпній енергії філософської та величної думки, що приходить з літами,  а реалістичне світобачення надає авторському письму оригінальності. Тож побажаймо йому творчих злетів, довголіття та негаснучої іскри енергії руху, щоб дарувати нащадкам духовне багатство та джерело пізнавальної мудрості.

 

Василина Вовчанська,

членкиня НСЖУ та НСПУ

 

м. Тернопіль

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматіhttps://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

УЛГ у Фейсбуці: https://www.facebook.com/litgazeta.com.ua

Підпишіться на УЛГ в Телеграмі: https://t.me/+_DOVrDSYR8s4MGMy

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.