Василь Загороднюк. «Образотворення степу Володеєм Паскою»

“Українська літературна газета”, ч. 1 (369), січень 2025

 

Володей Паска «Степові медитації». Поезії, поема (віршований роман). – Київ: Український письменник, 2023. – 304 с.: іл.

Видання «Степові медитації» Володея Паски (Володимира Пащенка) є ваговим доповненням в поетично-художньому образотворенні українського степу. Це без гіперболізації. Воно сповнене степовими мотивами, з екскурсами в сиву давнину, проблемами і реаліями сьогодення. Автор вимальовує словом степ глибоко і переконливо. Відчувається фах географа, (він доктор географічних наук, професор), у цьому творчому процесі. Вже лексичне багатство видрукуваних поезій завдячується і географічними назвами, призабутими і відомими. Та головне, що це пропущено крізь душу. І ця топонімія стає емоційною і динамічною, стрижневою, на яку нанизується образна суть творів.  Ці поезії розраховані на вдумливого читача, який прагне більше пізнати степ, його поліхарактеристики, фенофен, його співжиття з людьми. У деяких творах без назви вже за першим рядком визначається їхня концепція:

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

«І Таврія, і степ для України», «В степах розгублюються хмари», «Червневий степ – то парубійко», «Хлюпочеться степом прибій ковили»… А що вже говорити про твори, що мають заголовки. А загалом це єдина художня ціліснісність. В образі степу автор акумулює морально-етичні та духовні категорії, вони споріднюються безпосередньо з людськими надіями, перспективами, розчаруваннями і оптимізмом. Попри всі негаразди степ сприймається як вічножива  сутність, здатна до оновлення і сприймання викликів теперішнього часу. Тому автор логічно і аргументовано поетичним словом порушує проблему патріотизму, пам’яті, з чого загострюється увага на захисті своєї землі від ворогів. І це особливо актуалізується в його поезіях про сучасну російсько-українську війну. Можна стверджувати, що в «Степових медитаціях» степова однотематичність реалізується і розгортається у степову політематичність, настільки автор різноаспектно зображає степ, у нього це своєрідна розгорнута метафора. Вона багата зображально-виражальними засобами, як і степ багатий барвами, пахощами, магнетизмом і широчінню, вітрами і козацьким духом. Це інтерпретовано у цьому виданні. Анафорна строфа: Степові простори надихають./ Степове безмежжя полонить./ Степова палітра вибухає./ Степова пахущість аж дзвенить, як один із фрагментів цього, один із прикладів.

У творчому доробку Володея Паски особливе місце займають «Степові орли понадальпійські». За обсягом залученого матеріалу, сюжетотворенням, багатством фактичного матеріалу, науковою педантичністю і художнім їх освоєнням це віршований роман. Показ у ньому перипетій восьми поколінь німецького роду Фальц-Фейнів, їх господарської кмітливості, любові до української землі викликає вдячність і повагу і до них, і до автора за цю епічну працю. У 2013 р. вона була відзначена Херсонською обласною літературною премією ім. Миколи Куліша.  У «Степових медитаціях»  це вже четверте, доповнене її видання, що засвідчує творчий неспокій автора, намагання розширити степове образотворення. І цьому нема меж.

м. Херсон

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматіhttps://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

УЛГ у Фейсбуці: https://www.facebook.com/litgazeta.com.ua

Підпишіться на УЛГ в Телеграмі: https://t.me/+_DOVrDSYR8s4MGMy

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.