Ярина Коваль
Про електронну книгу «Між Вами. Українці, якими ви їх не знаєте», котра вийшла в Чехії, дізналася від подруги https://mezivami.cz/. Чеською вийшов ще й паперовий варіант, завдяки фінансовій підтримці Посольства України в ЧР. Сподіваюся, такий же побачить і Україна.
Львів узагалі першим познайомився з цим виданням, бо його автор – колишня львів’янка, а нині мешканка Праги, дитяча письменниця Олена Лань. Це своєрідний провідник «нашими за кордоном», які досягнули там професійного успіху, гідно репрезентують високий рівень української освіти та культури. Від перспективних початківців, як-от дерматолог-косметолог Оксана Коломієць із Житомирщини, до таких корифеїв реставрування пам’яток, як уродженець Дніпровської області Олександр Козлов, якому (єдиному з іноземців!) довірили реставрувати найдорожче у чеській культурній спадщині – скульптури бароко Матіаша Бернарда Брауна та Яна Міхала Брокоффа. Від молодих, але вже досвідчених банкірів Євгенія Семенцова та Фелікса Інденбаума – до генетика та біохіміка, автора 188 наукових публікацій Олени Оліярник.
Одні представляють козацькі роди, як-от фізик Тетяна Остапчук з Києва, чиї предки виготовляли в Україні кераміку ще від XVII століття, щоб їхня, відзначена різноманітними преміями в Чеській Республіці онука, змогла досліджувати її на проникнення електромагнітних хвиль. Інші походять зі скромних робітничих сімей, однак уже встигли стати «ідолами чеських підлітків», як-от паркурист і власник кількох фірм Тарас Поворозник, що виріс у селі Бедриківці Хмельницької області.
Художник із Чернігова Олександр Оніщенко, який малює винятково на чорному полотні та живе у власноруч відреставрованому костелі св. Яна Непомуцкего початку XVIII ст. в містечку Мельник… Та його антипод, інженер-конструктор, власник компанії «SCANROC» Володимир Черняк, який навпаки розробляє та просуває на чеський ринок новітні будівельні технології… Шестиразова чемпіонка України з одиночного фігурного катання Олена Ляшенко, чиї чеські учні тільки за останні півроку здобули 31 золоту медаль… Та мікробіолог, генетик Андрій Дорош, який досліджував водойми ЧР на вміст синтетичних гормонів… Терапевт Анна Хроленко, яка за 9,5 років прийомів та чергувань сама вилікувала ціле місто, як-от Млада Болеслав… Та…
Словом, їх – 30! І вони – такі неподібні! З найрізноманітніших куточків України: від Донецька до Закарпаття. Розмаїтих національностей. Та усіх їх об’єднує одне. Вони вважають себе частиною народу України, і своєю щоденною працею покращують її імідж в Європі.
Наші за кордоном не тільки доглядають немічних чи гарують на плантаціях і будовах, а й множать славу України, про що ми, на їхніх рідних теренах, на жаль, знаємо далеко не завжди. Автор ідеї цього чудового книжкового проекту – пражанка, українка Лариса Галишич. І я дуже сподіваюся, що на її ідею зверне увагу Міністерство закордонних справ України та належно простимулює наші посольства в Італії, Іспанії, Португалії, Німеччині, інших державах, де живе купа нашого талановитого люду, підготувати щось подібне. Бо воно того варте!
м. Львів
Фото: Яна Шпакова
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал