Стерилізатор медичний: аспекти вибору

Основні види медичних стерилізаторів призначені для стерилізації сухим гарячим повітрям або парою. Сухий метод стерилізації простий, доступний, економічний, не викликає зволоження інструментів, проте вимагає великих затрат часу і псує вироби зі скла та металів – вони стають крихкими. Дрібні стоматологічні інструменти при нагріванні понад 160 градусів також втрачають свою гостроту і надійність (бори, дрильбори, каналонаповнювач). Ще одним істотним недоліком повітряного методу є неможливість об’єктивного контролю якості процесу. Це пов’язано з тим, що на цей метод відсутні міжнародні стандарти. У підсумку, процес повітряної стерилізації є стихійним і некерованим з усіма витікаючими з цього наслідками парентеральних заражень. Таким чином, даний метод не може претендувати на рівні права з більш сучасними аналогами. Слід зазначити, що повітряну стерилізацію виробів медичного призначення вже давно не використовують ні в Європі, ні в провідних центрах Україні. Даний метод сьогодні застосовується тільки в фармацевтиці для стерилізації мазей і суспензій.

Найнадійнішим і швидким методом термічної стерилізації є паровий метод. Стерилізація гарячим паром дозволяє швидко знищувати хвороботворні мікроорганізми при більш низьких температурах і піддавати обробці термостійкі вироби та різні види упаковки. Є різні режими парового стерилізатора.

Стерилізація виробів медичного призначення в лікувально-профілактичних установах – складний багатоступінчастий процес, кожен з етапів якого визначає якість всієї процедури:

  • попередня дезінфекція та обробка виробів на місці їх безпосереднього застосування;
  • передстерилізаційне очищення виробів;
  • стерилізаційна упаковка;
  • безпосередньо стерилізація;
  • зберігання стерилізованих виробів і їх транспортування до місць використання.

Автоклавування проводиться при температурі вище точки кипіння води. Це найбільш надійний і поширений спосіб стерилізації. Його ефективність обумовлена ​​спільним дією пари і високої температури.

Стерилізацію парою під тиском здійснюють в спеціальному герметичному  апараті з товстими стінками – автоклаві. Останній складається з стерилізаційної камери, забезпеченою краном для виходу повітря, манометром для вимірювання тиску пари, запобіжним клапаном для виходу пари при підвищенні тиску понад необхідного, термометром для вимірювання температури автоклавування. Крім цього в конструкції передбачений паровий котел з нагрівачем води. При її кип’ятінні пар надходить в камеру автоклава.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал