Що таке спортивне харчування?

 

Отже, спортивне харчування https://waysport.com.ua/ – це особлива група харчових продуктів, які часто використовуються атлетами для нарощування м’язової маси, підвищення сили і витривалості, енергетичного «підживлення» при інтенсивних тренуваннях, підтримки оптимального обміну речовин і функціональної активності окремих систем організму.

«А хіба звичайна їжа не може забезпечити організм всіма необхідними для цього корисними речовинами?» Таке питання часто доводиться чути від новачків. На жаль, далеко не завжди! Так що прийом продуктів спортивного харчування є вельми важливим доповненням до добового раціону харчування атлета.

Що таке – спортивне харчування та кому його потрібно приймати? Конкретні продукти спортивного харчування для набору м’язової маси обираються з урахуванням безлічі різних нюансів і критеріїв. Один з них – тип статури людини. Найбільш поширена класифікація американського доктора Вільяма Герберта Шелдона, згідно з якою люди діляться на ендоморфів, ектоморфів і мезоморфів.

  1. Ендоморф («Вінні-Пух»)

Для даного типу статури характерні широкі талія, плечі і стегна, обхват зап’ястя більше 20 см. Ноги за своєю довжиною як правило коротші, ніж тулуб. Через повільний обмін речовин ендоморфи схильні до ожиріння і часто мають надлишкову вагу.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

  1. Ектоморф ( «Ботанік»)

Має худорляву статуру, вузькі талію, плечі і стегна, подовжені руки і ноги. Обмін речовин у такої людини прискорений, тому відсоток жирової тканини вкрай низький. Набір м’язової маси ектоморфу дається з великими труднощами. Тому-то він так часто скаржиться: «Тренуюся до сьомого поту, а м’язи ледве ростуть …».

  1. Мезоморф («Геркулес»)

Можна сміливо сказати, що представникам даного типу статури пощастило, адже вони від природи наділені атлетичною фігурою. Плечі, талія і стегна у мезоморфа середньої ширини. М’язи добре «відгукуються» на навантаження і активно ростуть, а від зайвого жиру, якщо він є, можна легко позбутися. Дієта і тренування в допомогу!

Перед тим, як приступити до опису найбільш популярних продуктів спортивного харчування для «накачування» м’язів, дамо кілька практичних порад щодо раціонального харчування елю ендоморфів, ектоморфів і мезоморфів.

Ендоморфу рекомендується повністю виключити жирні і смажені страви, солодке і алкоголь, а особливу увагу звернути на продукти з великим вмістом протеїнів. Необхідно також стежити за калорійністю раціону харчування. Пам’ятайте, що кількість витрачених калорій повинна перевищувати кількість спожитих.

Ектоморфу слід налягати на продукти з великим вмістом не тільки білка, але і вуглеводів. А ось споживання жирів слід скоротити до мінімуму. Переважний режим харчування – 5-6 разів на день.

А що ж можна рекомендувати мезоморфу? Білкові продукти йому точно не зашкодять. Що стосується вуглеводів, то їх зміст в добовому раціоні повинен бути помірним. При наявності зайвих кілограмів кількість білків бажано збільшити, а вуглеводів, навпаки, знизити. У другій половині весни можна рекомендувати сісти на безвуглеводну дієту для «сушки» тіла.

А тепер розповімо про основні види продуктів спортивного харчування для набору м’язової маси і розглянемо, які компоненти входять до їх складу.

 

  1. Високобілкові продукти

Вони відрізняються максимально високим вмістом білка, який, як ми вже відзначали, необхідний для росту м’язів. Ось чому протеїновий коктейль – улюблений напій будь-якого культуриста! Серед спортсменів особливо популярні продукти, що містять сироватковий протеїн (у вигляді концентрату, ізоляту або гідролізату). Однак до складу спортивного харчування даної групи можуть входити і інші білки

Сироваткові білки по праву вважаються найкращим джерелом високоякісного білка.

  1. Амінокислотні продукти

Продукти цієї групи опитаних спортпіпа містять вільні амінокислоти. Організм особливо потребує їх після тренування, коли організм почне відходити і, одночасно з цим, для активного росту м’язової маси.

  1. Білково-вуглеводні продукти

Їх друга назва – гейнери. До складу таких продуктів входять білки і вуглеводи в різних співвідношеннях. Також дуже часто до складу гейнера включаться різні вітаміни і мінерали, окремі амінокислоти і інші речовини. Важливо відзначити, що даний продукт має високу калорійність.

  1. Креатин

Це особлива азотовмісна кислота, яка сприяє підвищенню витривалості, силових показників атлетів і більш швидкому набору м’язової маси.

У складі препарату може міститися не тільки чистий креатин, але і комплекс додаткових речовин, які прискорюють його транспортування в м’язи.

  1. Вітамінно-мінеральні комплекси

Самі по собі ці препарати не впливають на набір м’язової маси, проте вони беруть безпосередню участь в підтримці найважливіших обмінних процесів і тим самим сприяють досягненню мети. За відгуками спортсменів, іноді відсутність навіть одного вітаміну або мінералу може уповільнити «накачування» м’язів.