Носіння окулярів – поширений спосіб корекції зору. Вони використовуються для корекції різних порушень: короткозорості, далекозорості, астигматизму. Незважаючи на зростаючу популярність контактних лінз, багато людей вважають за краще носити саме окуляри.
До вибору окулярів необхідно поставитися максимально серйозно. Від цього залежить і ефективність корекції зору, і те, наскільки зручно вам буде ними користуватися. Неправильно обрані окуляри можуть стати причиною дискомфорту і спотворювати для вас навколишній світ.
Як підібрати окуляри – питання, на яке не можна відповісти коротко. При виборі необхідно врахувати безліч чинників.
Якщо пристрій призначений для корекції зору, то їх лінзи мають певну здатність заломлення, яку називають «оптичною силою» і вимірюють в діоптріях. Саме за рахунок неї ви бачите навколишній світ чіткіше, без спотворень. Також є окуляри без діоптрій, наприклад, сонцезахисні або для роботи за комп’ютером.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Якщо вам потрібні окуляри для корекції зору, вибір відповідної моделі необхідно починати з відвідин офтальмолога. Після того можна прямувати в магазин оптики. Він визначить і те, яке саме у вас порушення зору, і те, яка його ступінь. При цьому використовується не тільки перелік літер і символами, надрукованими шрифтом різного розміру, але і спеціальні прилади. Спеціаліст вказує необхідні вам параметри лінз в рецепті, за яким ви визначитеся з тим, які лінзи вибрати.
Лінзи в окулярах можуть бути як скляними, так і пластиковими. З точки зору оптичних властивостей різниці між ними немає. Однак варто мати на увазі, що скляні важчі, вони можуть розбитися, вони не встановлюються в безободкові оправи і не можуть бути асферичними або прогресивними, зате їх складно подряпати і вони мають відмінну стійкість до високої температури;
пластикові – їх поверхню досить легко подряпати, зате вони легкі і міцні, при розбиванні не утворюють гострих ріжучих осколків, можуть бути практично будь-якої форми і складного оптичного дизайну.
На поверхню лінзи часто наносять спеціальне покриття – це або напилення, або тонку плівку. Воно надає окулярам додаткові властивості. Наприклад, на пластикові лінзи часто наносять покриття, що забезпечує їм додатковий захист від подряпин. Можна зустріти в продажу окуляри з покриттям проти відблисків – вони стануть в нагоді людям, які багато часу проводять на вулиці (особливо взимку) або працюють поруч з водою. Тим, хто часто користується комп’ютерами і ноутбуками, смартфонами і планшетами, варто звернути увагу на лінзи з захистом від синього світла, джерелом якого є екран. Таке світло викликає підвищену стомлюваність.