«Русь темних лісів, Русь Тайги, тваринна Русь…»

 
 
Ігор ДЕМ’ЯНЧУК,
кандидат технічних наук
 
Поет, драматург, прозаїк Олексій Костянтинович Толстой, правнук гетьмана Кирила Розумовського, народився у вересні 200 років тому; його дитинство пройшло в маєтку матері  у Чернігівській губернії (нині Красний Ріг – у Росії, яка «приростала» не лише Сибіром). У наш час цього письменника (як і взагалі) читають небагато, та романси на вірші О.К.Толстого і сьогодні знані й  улюблені,  понад 70 його творів покладено на музику, більше, ніж у будь-якого російського поета; він є  співавтором Козьми Пруткова, гумор, афоризми якого цінують і нині.
В Інтернеті гуляє в різних інтерпретаціях цитата про дві Русі, яку дехто приписує іншому Толстому – Олексію Миколайовичу («Петро Перший», «Ходіння по муках»); але насправді цитата пов’язана з Олексієм Костянтиновичем.
Українською мовою вперше цитата з’явилася у книжці М.Чубатого «Княжа Русь-Україна та виникнення трьох східнос­лов’ян­ських націй» (Нью-Йорк – Париж, 1964). «Одна Русь  має своє коріння в універсальній, принаймні європейській культурі. У цієї Русі задум добра, честі та свободи розуміється так, як на Заході. Але є ще й друга Русь, Русь темних лісів, Русь тайги, тваринна Русь. Ця друга Русь зробила самовладдя та розкольництво своїм ідеалом. Деякі літописні дані дозволяють уособити перший ідеал у Русі старого Києва і зосередити всі від’ємні прояви противного напряму, східної самовладності в Москві, яка зросла на духовних руїнах Києва. Київська Русь була частиною Європи, Москва довго залишалася негацією Європи». Цитату історик переклав  зі статті В.Шульгіна в журналі «Slavonic and East European Review» (London, 1939-40). Такого тексту в О.К.Толстого нема, це цитата самого  Шульгіна, до речі, російського шовініста, який  виклав позицію поета, відображену в його творах і листах.
О.К.Толстой вважав справжньою Руссю Київ і Новгород, а Московію ганебною плямою в історії. Москва знищила Новгородську республіку, весь час намагається знищити Русь-Україну.
Поет заперечує «московським русотяпам, що вибрали найбільш підлий із наших періодів, період московський, представником російського духу» (лист до М.Стасюлевича,10.03.1869). У листі до Б.Маркевича (26.04. 1869) дано оцінку російському народу: «Російська нація нині небагато варта, російське дворянство – повне ніщо, російське духовенство – каналії… Ми настільки монголи та туранці, наскільки це взагалі можливо. Ганьба нам! І це ми ще хочемо повернутися спиною до Європи! Це ми проголошуємо якісь нові основи та сміємо говорити про гнилий Захід».
Толстой викриває міфи слов’янофільства: «Московський період нас отатарив… Аксаков, мабуть, не підозрює, що Русь, яку він хотів би воскресити, не має нічого спільного зі справжньою Руссю» (до М.Стасюлевича, 12.11.1869). І ще: «Від слов’янства Хом’якова мене нудить, коли він ставить нас вище Заходу з причини нашого православ’я» (до М.Маркевича, 2.01.1870).
З листа М.Чаєву (5.11.1870): «Мене опановують злість і лють, коли я порівнюю городську та княжу Русь з московською, новгородські та київські натури з московськими; і я не розумію, як може Аксаков дивитися на зіпсовану, таку, що статарилася,  Москву як на представника Давньої Русі? Не в Москві треба шукати Русь, а в Новгороді та Києві… Андрія Боголюбського я терпіти не можу».
У баладі «Змій Тугарин» Тугарин пророкує, що московіти-росіяни переймуть монгольські звичаї, зокрема покірність своїм правителям-самодержцям, «збиратимуть» (насправді захоплюватимуть) «исконно русские» землі, що вони привласнять назву «Русь», стануть спиною до ворожого, на їхній погляд, Заходу.
 
И землю единый из вас соберет,
И с честной поссоритесь вы стариной,
Но сам же над ней станет ханом…
И, предкам великим на сором,
Не слушая голоса крови родной,
Обычай вы наш переймете,
Вы скажете: «Станем к варягам спиной,
На честь вы поруху научитесь класть,
Лицом повернемся к обдорам*!»
И вот, наглотавшись татарщины всласть,
Вы Русью ее назовете!
________________________________________________________________________________
*обдори – сибірські племена.
 
Передбачення справдилися. Сьогодні ясно всім: Московія-Росія – країна азійська, деспотична, агресивна, що оголосила Захід своїм ворогом.  Україна ж прагне до свого місця в Європі.
 

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал