Іван Донич. Уривок з оповідання “Макарони”

724

(У цей день 30 років тому. З реального життя в с. Саливінки)

Перебуваючи на моїй батьківщині, у Могилеві-Подільському увесь день стоїмо із малим сином у черзі щоб дістати хоч 10 літрів бензину й доїхати додому на Київщину. В Москві – Ге-Ка-Че-Пе, Горбачова ізолювали у Форосі. В країні паніка, хаос, магазини спорожніли, ніяких продуктів немає.

” … Під вечір добралися до свого будинку. Але мені закортіло завернути в село, де маю роботу. біля магазину утворилась величезна черга.

– За чим стоїте, люди добрі? – запитую.

– За макаронами в пачках, і дають лише по одній у руки – відповідає молодиця. І так сумно, роздратовано, що хотілося повернутися й піти геть. Але на той час у мене не було ніякого продуктового запасу і треба було годувати свого сина, якого забрав на виховання. Тому вирішили таки стати в цю осоружну чергу. Стоїмо довго, дотемна.

Дійшла черга до сина. Він бере пачку макаронів, подає гроші. В цю мить, розштовхуючи натовп, до дитини підскакує вгодована жінка, конторська працівниця! Вона з лютою ненавистю вириває з його рук оту пачку й кричить на все горло:

– Не дамо! Ти подивися на них! Які хитрі та безсовісні! Понаїжджали з Воркути, позабирають усе, а нам, трудівникам колгоспу, не вистачить!

Ці слова полоснули бритвою по моєму серці! Бо ця конторська голодуюча “трудівниця” має величезний город, цегляну добротну хату, розкішний двір, господарство, багате на живність. А в мене, окрім книжок, нот, художнього приладдя та дивана, нічого немає.

Я вийщов із черги, взяв сина за тремтячі плечі й, не промовивши жодного слова, вивів на вулицю. У його переляканих очах забриніли сльози.

– Не треба, синку. Якось виживемо, – гірко усміхнувся.

Іноді й досі зустрічаю цю особу, таку ж вайлувату, товсту й люту. А ще бачу в її жирних руках зім’яту пачку макаронів, відібрану в мого сина.”

Іван Донич. КАРТИНА “ЦВІТЕ КАРТОПЛЯ. САЛИВІНКИ” Полотно, олія, 50х70 см.

facebook.com

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.

 

Прокоментуєте?