Андрій Ситай. «Візит Вікторії»

Новела

 

Погода срібляна, синьоока. Жаль наступати на тонкий пуховий сніжок, прикрашений  веселковими зоринками. Та й усього довкола шкода якби й занадто увагою чіпати – таке воно у безруху витончене  і вразливе. Мов й у почуваннях так тихо, чисто,   тендітно та ще й  барвисто.

Аж раптом  голос од вулиці:

– Добре, що ви надворі! А то вже хотіла дзвонити. Відкрийте, будь-ласка – треба звірити дані електролічильника.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Нині багато всяких можуть  ходити. І – з тими, кого не видно.

– Він же  з  контактом-передавачем.

Пооглядалась,  як то коли нервують од нетерплячого чекання.

– В тім і суть. Бо виникають збої-перебої та інші неполадки.

Коли так, то що ж.

– Звати Вікторією, – показує документика вже на «помісті»,  чітко і пругко поскрипуючи  чобітками,  й оглядає все навпроти та пообіч довгастого садибного шляху.

– Доріжка до вашого дому  – мов злітно-посадкова смуга, – і  тепер ось подіяла парфумом, що нагадав солодко-терпкуватий дух ранкового яблуневого цвіту, гармонійно підтверджений сущим по-зимовому  квітним  повітрям.

  •         – Високо, мабуть, із неї піднялися.

Не схоже, що вона –  звичайна працівниця  якогось там енерго. Ніщо не вказує на те, хіба тільки посвідка, в яку, здається, і не глянув. Такі мова й довірлива приязнь. Може, натура  непересічна чи в мені хутко вбачила щось бажане  і надійне для себе. Ставало ясним, що лічильником ця справа не обмежиться. Кожне її слово має бути  сприйнятим і поцінованим так, щоб на нього знайшлася вгідна йому відповідь. Ну, хоч  така, приміром:

– Ні, все було до неї, до смуги. Із юних моїх невтомних літ.

– Авжеж, я так і думала, –  повернула до мене і трішки  піднесла лице, аби краще й не без жарту показати  усміх. – Не сумніваюсь, що ви  відомий у  своєму краї, але я ж не тутешня.  Грамотно кажучи, внутрішньо переміщена я, – глянула тепер прохолодно, може,  ще й із моральним підтекстом,  мовляв, ставтеся з достатніми розумінням і повагою.

– Акторка,  що так гарно говорите? Особливо що  таким голосом?

Не чує ніби. Напористо обстежує фасад.

– Де він тут у вас? А-а, бачу, – підходить. –  Але не дістану. Високо чомусь  прикручений.  Принесіть  що-небудь.

Легко зійшла на ослінчик, він застукав по  не зовсім рівному   бруку, а вона похиталася.        За рефлексом приклав руки до її талії  Стоїть, списує, записує.

–  Спішу, бо щосекунди можуть вимкнути, а руки тремтять од вашої кривоногої  підставки. То держіть  краще.

Відповідаю на повеління.

– О-о, скільки  електрики вже  пішло!

– Може бути, я ж не пильнував його, казав, чому.

– То й  добре.  Вимикайте вже, – й опустилась на землю. Мені ж тим часом, ясна річ,  стає ніяково, що невчасно через інше нагальне заняття утямив  дотеп.

Засуває, шпортаючись, розлогий блокнот (може, інакше ту річ  вони називають)  у сумку.

І що, це все? Не може бути  – лиш половинка чогось. А то й менше.  І вона зі мною, хочеться вважати, без вагання згодна.

– Сьогодні морозець. Пропоную зігрітися кавою.

Не ждала, мабуть. Задумливо сумнівається. А мені усе більш дошкуляє прикра самотина, що ось-ось і неодмінно настане. Що б і як би проти неї  не вимудровував. І вона зовні наче не скриває свого чи не подібного до мого стану. «Ну, зайду  ще в не один двір – хіба так само стрінуть і таке ж цікаве побачу? Можуть і не впустити». По обличчі серпанком пройшовся смуток, лишивши ледь помітний слід.

– Буду вдячна, – рішила урешті.

Водить очима, повертає їх з  боку на бік у світлиці. Й оце вже не вперше, згадав, – їй  цікаве і те, що біля неї, і те, що дальше.

– Хто цей зал такими  кольорами розмалював?

– Тамара, –  зразу чомусь  побадьорішав, –  І от, знаєте, – засувався, – коли працювала у моїй спальні – а та кімната  мені й за кабінет, –  то каже: скрізь стеля біла, а тут додам  жовтенького, щоб  завжди сонячно вам для творчості було.

– Так і сказала?

– Дослівно.

Зосереджується в міркуванні на чомусь, дивлячись також, невідомо на що.

– А можна зайти  в оту спальню-кабінет?

Піднялися на другий поверх.

– Стільки книжок! Впевнена, що й ваші тут є.

– Дякую!

– Аж двоє  вікон! Одне на захід. Краєвид на всю довжину й ширину.  І тут стоїть ваша Тамара,   замріяно захоплена красивим надвечірньо підзолоченим небом.  Почула, що з’явилися ви, повернула до вас обличчя і найкраще за час праці в будинку освітила вас  своїм образом. А вже закінчувала, бо сказала «скрізь». І саме на завершення лишила ваш апартамент. Може, й чекала вас у ті хвилини. Передбачала, що зайдете. Не поспішала з тою «квіткою». Такою  того одного разу  застали її? Може,  саме в ті хвилини надумала  додати барви до  стелі. Потім, коли стала на першу  сходинку до свого робочого стола, каже:  дайте спертись на вашу руку – стомилась я трішки за майже цілий день. Взяла і майже злетіла вгору. Ще й подякувала вам радісними очима звідти.

Химерія якась! Це вона, ця непрошена візитерка, мені таке торочить, чи то я сам згадую?

– Хіба не правда?

І я знов не тямлюю: це її слова, чи так увижається? Ще дійшло до мене: немов про себе оповідає. Так, що бачу вже не Тамару, а її, Вікторію, під своєю стелею. Мабуть, аж витріщився вгору, коли почув:

– Ходімо.

Себто спускаймося вниз.

– Чути мені,  що ви самі вдома. Зрозуміла, як тільки ввійшла. А жінка,  дружина ваша, за рубежем?

Звідки вона знає? Що це за  перевіряльниця така знущальна?

– А я ось там, – хитнула головою у бік міста. –  Нас троє таких у невеличкому, але затишному  готелі.

Я, до краю подивований  чи вже й  розгублений, не знаю, що робити – стільки несподіваного дістав  за ці хвилини. І наче саме собою мовилось:

– І всі  говорять українською так, як ви?

Фраза, певно,  не далась  до її вподоби, тому мовчала  часинку.

– Стараються. Особливо серед людей. Вчимося, але як десь самі, непомітно ніби для себе, переходимо на іншу.  Все це  не так просто і не так швидко, як дехто хотів би, робиться, – і в очах майнув ледь помітний  спротив, мовляв, чи не забагато уваги, повчань і вимог повсюди у цьому суспільному питанні.

– Мені вже пора.

Але не встає.

– Переберіться  сюди, до мене! Місця ж і простору он скільки! Ще й учителем послужу  непогано.

Повільно переминає пальці на столі. Очима – то на них, то на мене. Уявляє щось, звичайно ж.

– Дякую! Тут у вас, пробачте,  прохолодно. У прямому значенні, звісно, а так – достатньо комфортно, і за це я у вас у боргу. До  міста хоч і близенько, проте…. І взагалі  нащо. Скоро вже поїдемо. Я –  в будиночок, схожий на ваш – він майже відновлений.

Розмова  зайшла в паузу. А в ній спілкування не припиняється ні на секунду.

– Бачили її потім? І що вона вам сказала?

– Тамару? Один тільки раз після багатьох років. Ну, те, що й  усі, як прийнято: ви, каже, пане (не забула мого імені), не міняєтесь!

Зразу ж гострим зирком – на  мій фейс. Мабуть, хотіла розгледіти щось у моєму минулім  і теж порівняти з нинішнім. Або, може, враз  при тім чомусь спинилась на собі, на своїй судьбі в шаленім  русі цього грізного часу з намаганням  знайти мою із нею солідарність.

Вдруге при ній відчиняю хвіртку. Тепер зовсім не так, як уперше, і хоча б тому, що повільніш.

Коли проводжаєш  приємну людину, то  очі твої, хочеш чи ні,  –  їй услід.  А вона, так і не розгадана ця  Вікторія, видно,  все те знаючи, за декілька кроків повертається і, крокуючи вже спиною вперед,  помахами  руки промовляє: «До зустрічі!»

«Через недовгий час!»  – сердечним одлунням полинуло від мене.

По дорозі  до хати все тримав у зорі того лічильника, а підійшовши,  став, гадаючи: не передчували часом,  що якраз на такій висоті належало його встановити?

 

—————–