У Музеї сучасного мистецтва у Варшаві відбудеться виставка робіт Марії Примаченко

З УКРАЇНИ В ПОЛЬЩУ ДОСТАВЛЯТЬ 89 КАРТИН ХУДОЖНИЦІ

У квітні-червні в Музеї сучасного мистецтва у Варшаві експонуватиметься виставка «Тигр у саду. Мистецтво Марії Примаченко». У виставкому просторі «Музей над Віслою» представлять 89 робіт художниці, які спеціально для цього доставлять з України. Це буде перша у Польщі настільки велика виставка української мисткині. Через непередбачувані труднощі під час підготовки виставки, вернісаж відбудеться двома тижнями пізніше запланованого – 5 квітня.

«Тигр у саду. Мистецтво Марії Примаченко» – це перша у Польщі настільки масштабна виставка робіт української художниці. Спеціально для цього з Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові до Варшави прибуде 89 робіт Марії Примаченко. Виставка, підготовлена куратором Шимоном Маліборським у співпраці з українським мистецтвознавцем Едуардом Димшицем, стане останньою подією, яку Музей сучасного мистецтва у Варшаві проведе у своєму виставковому просторі «Музей над Віслою». Вже восени цього року Музей остаточно переїде до нової будівлі на площі Дефіляд. 

Попередньо відкриття виставки «Тигр у саду. Мистецтво Марії Примаченко» було заплановане на 22 березня. Однак, через непередбачувані труднощі, що виникли під час підготовки виставки, вернісаж відбудеться 5 квітня, двома тижнями пізніше. Початок о 18:00.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Марія Примаченко (1909-1997) – українська художниця, найвидатніша представниця народного мистецтва. Крім малювання займалась також вишиванням та керамікою. Марія народилась у селі Болотня на Поліссі, що розташовується між Києвом та Чорнобилем. У дитинстві майбутня художниця захворіла на поліомієліт, через що не могла займатись фізичною роботою.

Протягом всього свого життя Марія Примаченко рідко залишала рідне село, знаходячи у своєму домі, місцевих звичаях та навколишній природі натхнення для своїх робіт. На своїх картинах художниця зображувала людей, тварин та рослини, наповнюючи образи символізмом та глибокими метафорами.

Характерними рисами робіт Марії Примаченко є декоративна лінія, пласка та інтенсивна колірна пляма, а також образи натхненні давнім мистецтвом. Спочатку авторка використовувала акварельні фарби, але з часом почала писати лише гуашшю (водною фарбою з домішкою крейди). Інтегральною частиною картин Примаченко є тексти – розбудовані назви робіт – які художниця сама вигадувала. Примаченко додавала до своїх творів короткі віршовані та описові назви, які інколи розшифровують зміст образів або є присвятами чи побажаннями, бо ж опрацьованими цитатами з народних пісень. Наприклад, «Дарую тобі, Києве, поліські квіти і ясне сонце», «Добрі люди, дарю вам красні маки, щоб не біли гуляки, а були трудяки», або «Зелений змій літає, дураков спокушає. Дорогі, будьте розумні» чи «Увійшов тигр у сад і радіє, що яблуні уродили і яблук багато».

На відміну від Марії, по світу подорожували її картини. Диплом отриманий на виставці народного мистецтва у Києві відкрив перед Марією Примаченко двері багатьох галерей по всьому світу – від Праги та Варшави через Софію до Парижа. У 1937 році роботи української художниці показали в рамах радянського павільйону на всесвітній виставці в Парижі. Тоді ж роботи Примаченко мали змогу побачити Пабло Пікассо та Марк Шагал. Сьогодні з творчістю художниці можна познайомитись, зокрема у Лондоні та Нью-Йорку.

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, твори Марії Примаченко набули особливого значення, з огляду на їх антивоєнний заклик, але також з огляду на долю окремих картин. На другий день повномасштабного вторгнення російська ракета знищила Іванківський історико-краєзнавчий музей на Київщині, де зберігалися твори художниці. Деякі картини вдалось врятувати.

«Змінювались статус та функція творчості Марії Примаченко: від офіційно рекламованої народної творчості, що “курувалась” радянською владою до набору образів, що формують національно ідентичність України. Цей останній аспект, особливо у контексті нападу та повномасштабної війни, що її оголосила Росія, став ще більш актуальним та навіть символічними, наприклад, через знищення краєзнавчого музею в Іванкові. Це там на зламі 1920-1930-х років розпочинається творчий шлях Марії Примаченко, були там і її роботи. До того, як будівля згоріла, мешканцям Іванкова вдалося деякі з картин врятувати», – говорить куратор виставки Шимон Маліборський.

Виставка «Тигр у саду. Мистецтво Марії Примаченко» експонуватиметься з 5 квітня до 30 червня 2024 року. Музей працює у вівторок-четвер (12:00-19:00), пʼятницю-суботу (11:00-20:00) та неділю (11:00-18:00). Вартість вхідних квитків складає 25 злотих (звичайний) та 15 злотих (пільговий).

Також виставка супроводжуватиметься дебатами, семінарами та зустрічами, частина з яких відбудуться у солідарному домі культури «Соняшник».

Нагадаємо, улітку 2023 року польський бренд Medicine випустив колекцію одягу, натхненну творчістю Марії Примаченко.

Анастасія Верховецька

naszwybir.pl