«Чорнобиль. Моя зміна», «Пекельне відрядження», «Таємниці Чорнобиля» — тематичний ефір до Дня пам’яті Чорнобильської трагедії на UA: КУЛЬТУРА

26 квітня до Дня пам’яті Чорнобильської трагедії суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА покаже тематичну програму. До уваги глядачів розслідування причин катастрофи на ЧАЕС, спогади очевидців та дослідження, що чекає на зону відчуження в майбутньому.

Документальний фільм «Орбіта. Місто-примара» із циклу #ВУкраїні. Хто б міг подумати, що Чорнобильська катастрофа прирече на вимирання міста й села не тільки поблизу самої атомної станції? За 400 км звідти в Черкаській області є місто Орбіта, що зводилося для енергетиків і зникло з мапи ще до завершення будівництва. Як живуть люди в цьому місті-примарі, дізнавайтеся о 09:05.

О 09:35 та 20:25 — документальна стрічка «Чорнобиль: зона чи атракціон?» із циклу #ВУкраїні. Після успіху серіалу «Чорнобиль» від HBO весь світ знову заговорив про катастрофу, а зона відчуження приймає рекордну кількість туристів. Тож журналісти документальної стрічки взялися з’ясувати, що відбувається в зоні відчуження тепер і яке майбутнє чекає на цю територію.

О 10:10 — документальний фільм Радіо Свобода «Чорнобиль не загинув, він живе у кожному з нас» — нащадок Чорнобильських рабинів». Чорнобиль був місцем, звідки пішла одна з найвідоміших династій євреїв-хасидів. Більшість нащадків емігрувала за кордон, та навіть там вони пам’ятають про своє коріння. Дивіться історію відновлення родинної пам’яті нащадків чорнобильських рабинів.

О 10:50 — «Українська читанка. Оксана Забужко». «26 квітня 1986 року в Києві, в районі Шулявки пішов сніг». Так починається есей Оксани Забужко «Планета Полин», у якому письменниця переосмислює Чорнобильську трагедію за кілька років до утворення української держави й в контексті нових реалій. У випуску програми слухайте повну версію роздумів письменниці про події 34-річної давнини.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Об 11:00 та 20:05 на каналі UA: КУЛЬТУРА — документальний фільм «Чорнобиль. Моя зміна». Це історії працівників електростанції, яким першими довелося зіткнутися з наслідками аварії на ЧАЕС, адже трагедія сталася саме під час їхньої зміни. У фільмі глядачі дізнаються, що відбувалося в перші хвилини катастрофи і як склалися долі рятівників.

Об 11:25 та 21:25 дивіться документальну стрічку «Пекельне відрядження» виробництва суспільного телеканалу UA: ПЕРШИЙ. У ньому — історії телевізійників, які, ризикуючи здоров’ям, вирушили в епіцентр Чорнобильської катастрофи, щоб світ побачив правду. На каналі UA: ПЕРШИЙ фільм вийде о 16:05.

О 12:00 День пам’яті Чорнобильської трагедії вшанують хвилиною мовчання.

Одразу після цього о 12:01 — фільм-постсимфонія «Арка». Ретроспектива подій Чорнобильської трагедії з архівних кадрів у поєднанні з рок-симфонією відтворює емоційну атмосферу, що запанувала в суспільстві. Ніхто не чекав і не був готовий до героїчного протистояння біді, однак героями довелося стати мимоволі.

О 12:10 та 18:50 — репортаж Радіо Свобода «Прип’ять: місто-апокаліпсис» до 50-ліття міста Прип’ять. Його мешканець, старший інженер управління 4-го енергоблоку ЧАЕС Олексій Бреус пройшов вулицями постапокаліптичного міста й поділився спогадами про Прип’ять, у якій ще живуть люди.

Про причини вибуху на Чорнобильській АЕС дивіться в програмі «Розсекречена історія. Чорнобиль: що встановило розслідування катастрофи?» на UA: КУЛЬТУРА о 19:00.

О 21:50 в авторському циклі кінокритика Сергія Тримбача «Територія кіно» глядачі дізнаються, як тему Чорнобильської трагедії розкрито в художньому кіно.

На завершення тематичного дня дивіться випуск програми «Розсекречена історія. Таємниці Чорнобиля». Чи можна було передбачити вибух і запобігти катастрофі, які факти свідчили про наближення лиха й чому їх проігнорували — усе це у фільмі-розслідуванні о 22:15 на суспільному телеканалі UA: КУЛЬТУРА.