Алла Горська, Василь Стус, Левко Лук’яненко — у спецефірі на UA: КУЛЬТУРА

У вівторок, 12 січня, до 50-х роковин від початку «великого погрому» — операції КДБ «Блок» проти українських дисидентів, суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА покаже спецвипуск власного проєкту «Культові українці. Незалежні люди», присвяченого постаті Алли Горської, а також документальні передачі «Василь Стус. Феномен “суток”»«Левко Лук’яненко. Йти за совістю» та «Секретний архів КДБ».

12:00 — хвилина мовчання.

О 21:25 дивіться прем’єру спеціального випуску програми «Культові українці. Незалежні люди» про визначну українську художницю-монументалістку та дисидентку. Алла Горська прожила недовге життя, проте назавжди залишила свій слід, як в історії мистецтва, так і в історії боротьби за незалежність України. Ведуча програми Софія Челяк і співведучий та історик Олександр Алфьоров розкажуть, як Горській вдавалося працювати в умовах постійного тиску з боку режиму, який був побут української інтелігенції 60–70-х років — та проведуть власне розслідування вбивства Алли Горської.

О 10:25 та 21:00 дивіться проєкт про визначного українського дисидента «Левко Лук’яненко. Йти за совістю». 27 років життя Левко Лук’яненко провів у тюрмах і таборах, 450 днів — у приміщеннях камерного типу та карцерах. Пройшов тисячі кілометрів етапу й провів 45 голодувань. Однак йому вдалося вистояти. Згодом Левко Лук’яненко став одним зі співавторів Акта проголошення незалежності України, ухвалення якого символічно відбулося в день його народження.

О 10:50 та 20:00 дивіться історію про нескореного поета й борця за Україну у проєкті «Василь Стус. Феномен “суток”». У 1972 році Василя Стуса заарештовують. Йому інкримінують справу за 14 віршів та 10 літературознавчих статей. Одну з них — «Феномен доби» — на суді переклали як «Феномен суток». Упродовж майже 20 років рукопис праці лежав в архівах КДБ. Радянська влада боялася слова Стуса — чистого, справедливого й поетичного, а тому всіляко намагалася усунути поета.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

О 14:25 UA: ПЕРШИЙ покаже документальний проєкт Радіо Свободи й телеканалу «Настоящее Время» «#вУкраїні», серія «Секретний архів КДБ». З прийняттям закону про декомунізацію у 2015 році всі секретні матеріали КДБ з 1918 по 1991 рік розсекретили. У будівлі СБУ України (колишній КДБ) налічувалося 224000 справ з речовими доказами. Цей архів — найбільший у світі відкритий архів репресивних органів. У проєкті глядачі дізнаються, які справи були роками заховані за стінами КДБ, кого та за що саджали у в’язницю та що робили з українськими дисидентами каральні органи.

Дивіться спецефір 12 січня на суспільному телеканалі UA: КУЛЬТУРА та у мобільному застосунку suspilne.tv.

Нагадаємо, UA: КУЛЬТУРА — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.