Заява Секретаріату НСПУ щодо присутності Міхаіла Булгакова в українському культурному просторі

ЗАЯВА СЕКРЕТАРІАТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ПИСЬМЕННИКІВ УКРАЇНИ у зв’язку з неоднозначною  позицією очільника Українського інституту національної пам’яті Антона Дробовича щодо російського письменника Міхаіла Булгакова

Як стало відомо, 6 квітня цього року  голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович зробив заяву, яка шокувала й викликала багато питань до очільника цієї поважної державної організації.

Зокрема, в матеріалі під назвою «Дробович: конвульсивні рухи щодо Булгакова – на смітник», який уміщено на ресурсі https://bigkyiv.com.ua/drobovych-konvulsyvni-ruhy-shhodo-bulgakova-na-smitnyk-ves-svit-povynen-znaty-yedyne-miscze-de-rozkazhut-pravdu-pro-talanovytogo-pysmennyka-cze-kyyiv/, цей чиновник заявив: «Не можна закривати музей київського письменника Михайла Булгакова та відкидати його спадщину з українського дискурсу – весь світ повинен знати: єдине місце, де їм розкажуть всю правду про життя та творчість талановитого Булгакова – це Київ».

Того ж дня з’явилася інформація, де пан Дробович каже: «Експерти зробили висновок, який насправді є справедливий. Я вважаю, що він трохи емоційний, можна було якось більш стримано написати. Але експерти мають право і ми не можемо втручатися в їхню роботу. Вони назвали речі своїми іменами. Булгаков дійсно народився у Києві, тут прожив, закінчив університет, займався лікарською практикою, але був повністю до «мозку кісток», як то кажуть, російським імперцем». https://bigkyiv.com.ua/vysnovok-ekspertiv-instytutu-naczpamʼyati-shhodo-kyyanyna-bulgakova-ye-spravedlyvym-muzeyu-dovedetsya-zminyty-nazvu-golova-instytutu/

Судячи з цих двох протилежних за спрямуванням пасажів, особиста позиція пана Дробовича щодо присутності російського письменника Булгакова в українському культурному просторі не зовсім співпадає з висновками експертів керованого ним Інституту, що є незрозумілим і принаймні дивним.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Фактично, якщо називати речі своїми іменами, то в цей надскладний для України час, коли вона зазнала зовнішньої жахливої військової агресії з боку росії, голова Українського інституту національної пам’яті замість того, аби зміцнювати духовні кордони нашої батьківщини, кордони ці розмиває своєю невизначеною позицією.

Як відомо, 30 серпня 2022 року Національна спілка письменників України першою в Україні порушила своєю заявою «Спілка письменників ініціює закриття в Києві музею Булгакова. Замість нього пропонує відкрити музей композитора Кошиця». https://nspu.com.ua/ofitsijno/spilka-pismennikiv-inicijuie-zakrittya-v-kiievi-muzeju-bulgakova-zamist-nogo-proponuie-vidkriti-muzej-kompozitora-koshicya/

Згодом, 3 вересня 2022 року, голова НСПУ Михайло Сидоржевський у своїй статті «Досі колоніальна ментальність у головах» продовжив цю непросту, але надзвичайно важливу тему. https://nspu.com.ua/ofitsijno/mihajlo-sidorzhevskij-dosi-kolonialna-mentalnist-u-golovah/

Лише через два роки повномасштабної війни експерти Українського інституту національної пам’яті нарешті визнали Михайла Булгакова імперцем. https://uinp.gov.ua/dekomunizaciya-ta-reabilitaciya/podolannya-naslidkiv-rusyfikaciyi-ta-totalitaryzmu-v-ukrayini/fahovi-vysnovky/myhaylo-bulgakov?fbclid=IwAR3CY3Bg3kdIj_F4ZYPwbi7TuMG82vI_CdOB1_ALq71EeiYAuHyR1PpgFNo_aem_Adu7uZQVS2Ac0mU8I8J–HkNb7oCJwIkW9a2lhHjCAqQMa-QRkA-IfqofAvGSjH6rfkn8ZV7GNpkz1fW6pOO7UfI)

Але що далі?

Якою зрештою є позиція української влади, зокрема Міністерства культури та інформаційної політики, комітету Верховної Ради з питань культури та духовності?

Національна спілка письменників України підтримує рішення експертів Українського інституту національної пам’яті щодо Михайла Булгакова, який є символом російської імперської політики.

Ми наполягаємо на реалізації оприлюдненої 30 серпня 2022 року ухвали Секретаріату НСПУ: музей Булгакова в Києві мусить бути закритий як один із пам’ятників пропаганди імперської політики рф.

Секретаріат НСПУ