Виповнилося 115 років з дня народження Святослава Гординського, українського художника, письменника, мистецтвознавця

30 грудня 1906 року в  Коломиї народився Святослав Гординський (помер 20 травня 1993 року, Верона, Нью-Джерсі, США) — український художник, графік, мистецтвознавець, поет, перекладач, редактор та журналіст.

Навчався у Мистецькій школі Олекси Новаківського. Відвідував Берлінську академію мистецтв (1928), курс візантології в Українському науковому інституті (Берлі). У Парижі навчався в академії Жульєна і Модерній академії Фернана Леже (1929 – 1930). У 1931 році разом із Павлом Ковжуном та Романом Сельським заснував Асоціацію Незалежних Українських Мистців (АНУМ), редагував журнал «Мистецтво». Святослав Гординський експонував свої твори на міжнародних виставках у Римі, Берліні, Празі.

У 1944 році — емігрував на Захід. У Мюнхені заснував Спілку праці українських образотворчих митців. Згодом переїхав до США. За сорок повоєнних років митець створив велику кількість поетичних образів, вітражів, іконостасів, що прикрасили понад 50 українських церков у Європі та Північній Америці (зокрема собор Св. Софії в Римі, церкви в Мюнхені та Відні). У 1953 році Святослав Гординський став одним із співзасновників Об’єднання митців-українців в Америці, а в 1956 – 63 рр. її очолив. С. Гординський є автором книги «Франсуа Війон. Життя і твори», двох праць «Українські церкви в Польщі» (1969) та «Українська ікона дванадцятого – вісімнадцятого сторіччя» (1973), брав участь у створенні «Енциклопедії Українознавства». Багато робіт художника було репродуковано на поштівках, виданих у серії «Українські типи», «Народні типи», «Великодні листівки», «Ікони храму св. Софії».

Колекцію своїх творів С. Гординський заповів Національному музею у Львові.

Твори Святослава Гординського зберігаються у багатьох музейних і приватних збірках як в Україні, так і за кордоном. Зокрема, у Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського експонуються два з них: «Гуцульський танок» та «Портрет гуцула з Надвірної», подаровані автором 25 листопада 1931 року.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

hutsul.museum

 

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.