Володимиру Івасюку було б 72: у чому феномен композитора і його легендарних пісень

У четвер, 4 березня, відомому українському композитору, співаку і поету Володимиру Івасюку виповнилося б 72 роки. Він був одним із основоположників естрадної музики.

Також Івасюк є автором 107 пісень, 53 інструментальних творів і музики до кількох спектаклів. OBOZREVATEL зібрав добірку знаменитих композицій поета і розповість, у чому їх феномен.

Більшість пісень Володимир Івасюк писав під псевдонімом, оскільки не був членом спілки композиторів, а тому відомі колективи не мали права брати їх у репертуар. Незважаючи на це, пісні Івасюка перемагали на багатьох конкурсах у СРСР і за кордоном, їх співали від Камчатки до Чорного моря, а “Червона рута” стала справжнім світовим шлягером.

Телевізійні фільми “Червона рута” і “Пісня завжди з нами” принесли Івасюку величезну популярність, хоча це призвело до вилучення його з консерваторії за пропуски. Щоб відновитися, Івасюк звертався до психіатричної клініки (це була єдина можливість отримати “виправдання” пропускам). Пізніше цей факт зіграв фатальну роль у хвилі чуток, якою намагалися заглушити голос пісень Івасюка.

Знаменитість був професійним медиком та скрипалем, чудово грав на фортепіано, віолончелі та гітарі. Також він мав талант художника і фотографа.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Володимир Івасюк та поет Богдан Стельмах разом написали шість пісень, які і відомі дотепер. Досить часто буває, що, написавши шедевр, який не сходить із вершин популярності, перевершити його авторові не вдається. Однак у ситуації з талановитим Івасюком так не сталося.

“Це феномен, тому що “Червона рута” була і нічого іншого не могло бути опісля кращого. Я йому якось говорив, що він цю пісню не перевершить. Він скептично подивився на мене і відповів: “Подивимося”. Вважав, що “Червона рута” не вершина, що зробить ще кращі речі і зробив багато рівного і високого. Володя – це був такий свіжий струмінь, такий насичений кількісно і якісно”, – говорив Стельмах.

24 квітня 1979 року Івасюк за телефонним викликом вийшов із дому і більше не повернувся. 18 травня його тіло було знайдене повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом. Офіційною версією смерті було названо самогубство.

Відповідно до неофіційної версії, до смерті Івасюка міг мати відношення КДБ. Похорони Володимира Івасюка 22 травня 1979 року у Львові перетворилися в масову акцію протесту проти радянської влади.

Відомі композиції Івасюка

  • “Я піду в далекі гори”

Цю пісню Івасюк написав 1968 року, будучи студентом Чернівецького медичного інституту. У різний час пісню виконували Василь Зінкевич, гурт “Плач Єремії”, Русичі, Марія Яремчук та інші.

 

  • “Водограй”

Написав композицію Івасюк 1970 року. У виконанні Назарія Яремчука та Мирослави Єжеленко “Водограй” став найкращою піснею СРСР на конкурсі “Пісня-72”.

 

  • “Червона рута”

Випущена композиція 1 січня 1971 року. Саме вона стала однією з найбільш знаменитих українських пісень у світі.

 

  • “Залишені квіти”

Це перша з двох пісень, до яких Івасюк написав лише слова. Музику до неї створив ще 1967-го композитор Валерій Громцев. Пісня стала дуже популярною у виконанні Софії Ротару.

 

Як повідомляв OBOZREVATEL:

  • 13 вересня 1970 вперше Чернівецька телестудія транслювала перед багатотисячним натовпом на всю Україну композиції “Червону руту” і “Водограй”. Цікаві факти про легендарну пісню 70-х років – читайте тут.

Про загадкові обставини смерті Володимира Івасюка і про те, чому в ній звинувачують КДБ, читайте в матеріалі.

 

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.