Відбулась церемонія відкриття мініфігурки літери Ї на корпусі ННІ філології КНУ імені Тараса Шевченка

Ця літера наводить страх на ворогів, її боялися у всі часи й особливо зараз. Вона унікальна, адже є в українському алфавіті й відсутня в інших слов’янських. Звук [йі], який вона позначає, зустрічаємо ще в 1073 році в «Ізборнику Святослава», а остаточно ввійшла вона до нашого алфавіту лише зі здобуттям незалежності. Мужньо пройшовши довготривалий шлях шукання та закріплення графічного позначення, вона стала тринадцятою літерою української абетки. Вона віддавна стала чимось більшим, ніж мовна одиниця. Сучасні українці, маркують нею різні речі – від одягу до вуличних об’єктів. Звісно ж, це літера Ї. Без неї неможливі слова УкраЇна, КиЇв, Інститут філологіЇ…

Від 6 вересня 2023 року ця літера у формі мініскульптурки оселилася ще й на вході до корпусу Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, з якого вийшла ціла плеяда відомих українських письменників і громадських діячів, у якому акумульована українськість та традиція української філології. А ще колір стін корпусу недарма жовтий, адже в революційні часи цей він символізував  нескореність українських інтелектуалів та їхню боротьбу за українську мову. Та й сьогодні вихованці, співробітники ННІ філології  інформаційно, а дехто й зі зброєю в руках захищають та виборюють нашу незалежність. Хіба не символічно?!

А почалося все з серпня, коли авторка туристичного проєкту «Шукай» Юлія Бевзенко, відома екскурсоводка Києва, звернулася до центру комунікацій КНУ імені Тараса Шевченка з пропозицією встановити скульптурку літери Ї на корпусі ННІ філології. Обрання місця для встановлення невипадкове, адже Юля неодноразово співпрацювала з вихованцями філологічного осередку Шевченкового університету – з фольклористкою Яриною Сізик та Олесею Наумовською, завідувачкою кафедри фольклористики, проєкт «Шукай» робив скульптурку Паляниці, та спільно з університетськими колегами встановлювала фігурку, присвячену найстарішій в Європі Пальмі Лівістона, що росте в Ботанічному саду КНУ. Тому відчуваючи дух університетської спільноти та українськості в кожному вихованцеві університету, Юля одразу обрала легендарний корпус, який колись був Першою гімназією на Університетському бульварі. А тут ще й вірш «Свічечка букви Ї» належить випускникові Навчально-наукового інституту філології, який, за словами директора Григорія Семенюка, буде точно приємно подивований, прийшовши до рідного корпусу й побачивши, «як полум’я від його свічечки Ї запалило й такий витвір».

Як виглядає ця скульптурка? Вона виготовлена з бронзи, з орнаментом дерева життя, тлом якого є скло із вітражів, вибитих під час ракетного обстрілу. «Унікальна фігурка несе в собі університетський дух незламності. КНУ вже не раз зазнавав руйнацій від російських ракетних обстрілів, проте відновлюється щоразу завдяки своїй спільноті, друзям та партнерам. До елементів скульптурки літери Ї долучені шматочки кольорового скла вітражів кампусу університету, які не підлягають відновленню після ракетного обстрілу 31 грудня 2022 року. Це справжній символ незнищенності української освіти, науки й культури як цінності», – зауважила на відкритті літери Ї авторка проєкту «Шукай» Юлія Бевзенко.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

Меценатами бронзової літерки Ї стала родина Острозьких – Олег, Єва та Соломія, які були раді до Міжнародного дня грамотності (8 вересня) подарувати містянам такий витвір. А неперевершену красу втілив у життя скульптор Юрій Білявський. «Якщо вам здалося, що наші крапки над Ї схожі на кулі, то не сумнівайтеся. Бо мова – зброя!» – додали автори проєкту «Шукай».

«Щоб зберегти нашу мову, маємо її плекати й жити нею. Цей маленький символ допомагає нам зберігати ідентичність. Із тим і переможемо!» – зауважив ректор Шевченкового університету Володимир Бугров, подякувавши українським захисникам й захисницям, «завдяки яким ми можемо творити таку красу тут, в серці української столиці».

Олександра Касьянова

Фото Сергія Терещенка

Іідділ зв’язків із громадськістю імені Володимира Мукана ННІ філології КНУ імені Тараса Шевченка