В українських бібліотеках понад 100 млн примірників російської й радянської літератури

Кількість російської та радянської літератури, що підлягає вилученню з українських бібліотек може сягати 100 млн примірників. Про це повідомила директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.

Наразі в інституті готують документи для вилучення. Насамперед вилучатимуть книжки антиукраїнського змісту з імперськими наративами, літературу з пропагандою насильства та книжки з проросійською та шовіністичною політикою. На другому етапі позбуватимуться літератури російською мовою, виданої в росії після 1991 року.

«Щодо таких улюблених нашими бібліотекарями й деякими читачами Пушкіна і Достоєвського, то слід сказати, що саме ці двоє авторів заклали підвалини  “руского міра” і месіанства. З дитинства наповнюючись цими наративами, люди вважають, що місією російського народу є не займатися своїм життям і своєю країною, а “рятувати” світ всупереч його волі. Це насправді дуже шкідлива література, вона може дійсно впливати на погляди людей», — зазначила Коваль.

Вона допустила можливість залишити подібну літературу в університетських і наукових бібліотеках для «вивчення фахівцями коренів зла і тоталітаризму». У наукових бібліотеках залишать примірники російською мовою, якщо книжки не містять ідеологічного контексту, а автори не висловлювали антиукраїнських поглядів.

Коваль висловила сподівання, що принаймні ідеологічно шкідливу літературу, видану в радянські часи, та російську літературу антиукраїнського змісту вилучать з книгозбірень до кінця року. Терміни повного вилучення  російської й радянської літератури іще невідомі.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

«Якщо ми вилучимо 100 млн, то залишиться ще близько 100 млн, і тоді норматив оновлення бібліотечних фондів становитиме 5 млн примірників в рік. За чотири роки з 2018 до 2021 рік Український інститут книги, а це єдина інституція, яка закуповує книжки за кошти держбюджету, придбала приблизно 2,4 млн примірників. Це значить в середньому 600 тис. книг на рік», — розповіла директорка УІК про темпи заміщення вилученої літератури та висловила сподівання, що після перемоги вдасться організувати народну толоку і зібрати книжки останніх років видання, а також отримати кошти від міжнародних інституцій.

Нагадаємо, в Україні створили Раду з розвитку бібліотечної сфери під час війни, яка опікуватиметься пропагандистської літератури з українських книгозбірень.

chytomo.com