В Україні створять робочу групу для розробки офіційного правопису кримськотатарської мови на основі латинського алфавіту.
Про це йшлося на засіданні Національної комісії з питань кримськотатарської мови під головуванням віцепрем’єр-міністерки — міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, повідомляє Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС).
Комісію створили на виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки. Цей консультативно-дорадчий орган функціонує у складі представників державних органів, мовознавців із наукових та освітніх установ, а також Меджлісу кримськотатарського народу.
Серед головних завдань комісії — розроблення та впровадження стандартів кримськотатарської мови, зокрема з правопису, термінології, граматик та укладення словників.
На останньому засідання учасники зустрічі обговорили створення робочої групи з питань правопису кримськотатарської мови на основі латинського алфавіту.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
КРИМСЬКОТАТАРСЬКА АБЕТКА
До 1928 року кримськотатарська мова послуговувалась арабською абеткою. Тоді її перевели на латинку, а в 1939 році — на кирилицю.
Після відновлення незалежності України кримськотатарську мову намагалися повернути до латинської графіки. У 1992 році затвердили алфавіт, а через 5 років Верховна Рада Криму це рішення підтримала. Проте офіційний перехід здійснити так і не вдалося.
У вересні 2021 року Кабінет міністрів затвердив постанову, яка передбачає перехід алфавіту кримськотатарської мови на латинську графіку. Він базується на рішеннях Курултаю кримськотатарського народу 1991-1993 років.
А в жовтні 2022 року Мінреінтеграції ініціювало створення Національного корпусу кримськотатарської мови (НККМ) у межах реалізації Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки.
Зазначалося, що НККМ — це онлайн-платформа, яка виконуватиме функцію відкритої бази даних навчально-освітніх, наукових та інших матеріалів кримськотатарською мовою.