В Україні набув чинності розкритикований журналістами закон “Про медіа”

Закон України “Про медіа”, який Верховна Рада ухвалила 13 грудня 2022 року, як одну з вимог вступу в Європейський союз, набув чинності 31 березня.

Як наголошує Інститут масової інформації, впровадження цього закону не відбудеться за один день.

З огляду на складність процесу імплементації нормативно-правових актів частина положень закону набуде чинності пізніше, а частина може взагалі потребувати правок перед імплементацією.

Законопроєкт суттєво розширює повноваження Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. Зокрема, регулятор реєструватиме онлайн-видання та друковані медіа.

Також новий закон запроваджує на українському медійному ринку новий тип відносин між медіа та державними органами – співрегулювання. Метою співрегулювання є забезпечення участі суб’єктів у сфері медіа в розробленні й визначенні вимог до змісту інформації та недопущення цензури і зловживання свободою слова.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

Зазначимо, що законопроєкт був неодноразово розкритикований не лише вітчизнянними журналістами, але й іноземними. Так, Міжнародна федерація журналістів (МФЖ), яка у січні оприлюднила заяву де назвали закон суперечливим через те, що він розширює повноваження уряду контролювати засоби масової інформації.

Генеральний секретар МФЖ Ентоні Беланжер попередив, що закон матиме негативний вплив на свободу слова.

На думку експертів МФЖ, закон наділяє регулятора – Національну раду з питань телебачення і радіомовлення, члени якої призначаються президентом і Верховною Радою України, ширшими повноваженнями щодо українського медіапростору.

Раніше Національна спілка журналістів України висловила занепокоєння через законопроєкт “Про медіа”. В день прийняття Закону Верховною Радою, 13 грудня, НСЖУ опублікувала заяву в якій йдеться про те, що на жодне засідання не було запрошено журналістів чи інших працівників ЗМІ, які справедливо критикують закон. Самі засідання відбувалися в непрозорий спосіб – без загальнодоступної трансляції. Нову редакцію закону не було завчасно оприлюднено, як не було проведено й обговорень ані з ключовими зацікавленими особами, ані з громадськістю.

29 грудня Президент України Володимир Зеленський підписав Закон № 2693-д “Про медіа”.

Кирило Бойко

intent.press