Зі шкільних підручників з літератури для російських школярів, випущених у 2023 році видавництвом «Просвещение», прибрали згадки України. Як кпише sprotyv.info, про це повідомляє видання «Верстка».
Журналісти порівняли підручники літератури, видані 2023 року, з їхніми версіями 2019 року. Найбільш характерних «політичних» правок вони виявили у матеріалах, пов’язаних із письменником Миколою Гоголем, цензурі зазнали як факти його біографії (зокрема — його українське походження), так і його твори.
У нових виданнях більше не уточнюється, що місце народження письменника Великі Сорочинці Полтавської губернії знаходиться на території сучасної України. З формулювання «Гоголь познайомився з народним життям та побутом українського села, палко покохав українські казки, пісні, перекази» пропало слово «українське», а «українські» замінили на «народні».
Тексти багатьох творів Гоголя наведено у підручниках зі скороченнями, пише «Верстка». Наприклад, видалено згадку України з повісті «Ніч перед Різдвом». Також у скороченні дається текст повісті «Тарас Бульба» — з нього прибрали фрагменти, що показують звірства козаків щодо мирних жителів Польщі.
«Була пряма вказівка редакції „Просвещение”: у підручниках не повинно бути слів „Київ”, „Україна” та інших. Вони мали дуже стислі терміни, чи не два місяці», — розповіла колишня співробітниця видавництва. За її словами, знайти авторський колектив для підготовки нової версії підручника було важко: «Всі пристойні люди, звісно, відмовили».
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Цензурні виправлення у новому виданні пов’язані не лише зі згадкою України. Наприклад, із статті, присвяченій письменнику Олександру Грину, зникли рядки про дезертирство з армії: «Він зробив невдалу спробу дезертирувати. Тоді ж Грін познайомився з есерами, які допомогли втекти з армії та перейти на нелегальне становище». Натомість у новому підручнику йдеться: «Підкорятися військовій дисципліні йому не хотілося, та й служба була для нього важкою. Кілька років він мандрував росією, змінюючи міста та види діяльності».
Нагадаємо, у росії випустили новий підручник з історії для 10-11-х класів. Про це повідомив голова російського військово-історичного товариства Володимир Мединський. На презентації Мединський заявив, що «повністю та кардинально перероблені розділи «70-ті», «80-ті», «90-ті» та «нульові» роки. З урахуванням нинішніх “реалій” автори додали до підручника розділ з 2014 року до теперішнього часу, включаючи «спеціальну військову операцію». У підручнику менше дат та статистики, більше ілюстрацій та розповідей про конкретних людей.