В Одесі вимагають демонтувати пам’ятники символам рашистської окупації Катерині II та Суворову

Низка громадських організацій Одещини закликали очільника ОВА Максима Марченка демонтувати й передати на музейне зберігання пам’ятники Катерині ІІ та Олександру Суворову.

Про це пише “Укрінформ”.

“Повномасштабна військова агресія рф проти України спричинила переосмислення та переоцінку українцями історії існування та взаємовідносин двох держав…

На всіх етапах свого існування імперсько-російська та радянсько-комуністична системи продумано нав’язували на колонізованих українських територіях свої наративи про “спільну історію” та власну “велич”, тим самим “маркуючи” окуповану територію, що сталою причиною засилля імперських топонімів та пам’ятників”, – йдеться у зверненні до голови Одеської ОВА.

Зазначається, що цим зумовлено встановлення пам’ятників Катерині ІІ та Олександру Суворову, існування яких “використовується у пропаганді рф”, сприяє “русифікації суспільної свідомості та публічного простору, укоріненню історичних міфів”.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Ба більше, щодо пам’ятника Катерині ІІ існує низка судових рішень, якими визнані незаконними та скасовані нормативні документи, що були підставою для встановлення, а його охорона коштує місцевому бюджету близько 1500 тис. грн на рік.

Автори звернення констатують, що згідно з чинним законодавством дозвіл на “демонтаж монументів, які не мають статусу об’єкта культурної спадщини”, з боку органів охорони культурної спадщини в цьому випадку не потрібен. Їх демонтаж і перенесення на зберігання до музейних установ звільнить від імперського маркування публічний простір, збереже ці пам’ятники від руйнації та дасть змогу використовувати як експонати для опису історичних подій.

У зверненні також наведені документи, які були використані у 2007 році як підстава для встановлення пам’ятника Катерині II, але згодом визнані нечинними та скасовані судами.