В Івано-Франківську зберігають унікальні стародруки з колекції Андрея Шептицького

Подарунок від митрополита: у бібліотеці Івано-Франківської академії Івана Злотоустого зберігають унікальні стародруки, яким понад 500 років. Ці старовинні видання із колекції Андрея Шептицького.

На початку ХХ століття Шептицький передав їх духовенству Станіславова, чітко прописавши обов’язки читачів і бібліотекарів та умови зберігання літератури. Про це повідомляє kurs.if.ua з посиланням на Канал 402.

“Митрополит, будучи вже єпископом львівським, вирішив подарувати Станиславівській єпархії свою власну бібліотеку великої вартості. За документом вказано, що кількість книг становила 3871 примірник. І додано, що ще було 3600 пергаментних сувоїв”, – розповідає директор бібліотеки Івано-Франківської академії Івана Злотоустого Іванна Стрихар.

Пергаментні сувої зникли у радянські часи. Не дорахувались бібліотекарі і частини книг. Та все ж левова частка фонду збереглась. Нині у колекції майже 3 тисячі стародруків. Найбільш унікальні – інкунабули – видання, які були створені від початку книгодрукування до 1500 року.

Більшість видань релігійного спрямування: Святе Письмо, часослови та твори отців церкви. Щоб їх прочитати, знадобиться допомога мовознавців.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

“Переважно книги всі латинню, але зустрічається також старогрецька, готична латинь. Дуже важко перекладати інкунабули. Як правило, вони не містили титульної сторінки. Інформацію та відомості про книгу ми знаходимо на останній сторінці, де прописано, про що ця книга, назву і рік видання”, – розповідає Івана Стрихар.

В цій бібліотеці, кажуть науковці, можна написати не одну дисертацію, оскільки кожна книга є унікальним джерелом для досліджень. Тому хочуть оцифрувати стародруки.

“Тут є робота на роки, тому що літератури багато і з кожною сторінкою треба ознайомитись, а книжки описати. В цьому є проблема, бо для того, щоб сканувати таку літературу, потрібна необхідна техніка. І вона є дороговартісна. Ми зараз в активному пошуку меценатів, спонсорів, які б зацікавились підтримкою проєкту популяризації стародавньої літератури з колекції книжок митрополита Андрея Шептицького”, – говорить проректор Академії Івана Злотоустого Олег Білоус.

У перспективі науковці хочуть створити мінімузей зі стародруками, щоб показувати їх під час екскурсій. Втім, для цього необхідно організувати необхідні умови. Адже зберігати ці раритетні видання можна лише за певної температури та вологості. Тож поки сторонніх відвідувачів до книгосховища не пускають.