Український ПЕН ініціював Тиждень солідарності з киримли

18-24 травня Український ПЕН спільно із Кримським Домом, КримSOS, Центром громадянських свобод та Крим.Реалії організовують кампанію “Тиждень солідарності з киримли”, яка включатиме в себе низку правозахисних та мадіапроектів. Головна мета кампанії – нагадати українцям і світу про одну з найбільших трагедій в українській історії – геноцид кримськотатарського народу 1944 року.Про це повідомляє PEN Ukraine.

Тиждень солідарності з киримли розпочався 18 травня з онлайн-дискусії “Спільний біль. Спільна історія” за участі Рефата Чубарова, Нарімана Джелялова, Ґульнари БекіровоїМирослава Мариновича, Олександра Зінченка та Вікторії Середи. Спікери говорили про те, чи все зроблено для того, щоб правда про депортацію кримських татар була відома українському суспільству і світу, які міфи і пропагандистські кліше про депортацію досі не були розвінчані, а також про зв’язок між депортацією 1944 року та “гібридною депортацією” 2014-го.

Також 18 травня організатори кампанії запустили онлайн-флешмоб у соцмережах на підтримку кримських татар. Учасників флешмобу закликають робити фото із символом кримських татар тамґою – роздрукованою чи намальованою від руки – і публікувати їх у соціальних мережах із хештеґами #QirimtatarSurgunu та #RememberGenocideMay18. Окрім фото, учасники можуть розповісти у своїх публікаціях про те, коли вони дізналися про депортацію кримських татар або познайомилися вперше з історією чи культурою киримли.

21 травня, в річницю арешту координатора “Кримської солідарності”, правозахисника і громадянського журналіста Сервера Мустафаєва, об 11:00 відбудеться онлайн-пресконференція “Гібридна депортація кримських татар. Протидія репресіям Кремля та нові міжнародні санкції”. Також о 16:00 запланований міжнародний онлайн-форум “Втілення Кремлем гібридної депортації у Криму: національні чистки та політичні репресії”. Детальна інформація та посилання для реєстрації на обидві події будуть доступні на сторінці Центру громадянських свобод.

В оформленні кампанії використано роботу художника Рустема Скібіна.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

Згідно з інформацією сайту TAMIRLAR, присвяченого депортації кримських татар, 18 травня 1944 року за наказом Йосифа Сталіна із Криму вислали всіх кримських татар. Їх депортували в Узбекистан, Казахстан, на Урал та в інші республіки Радянського Союзу. В місцях заслання проживало 193 865 осіб. У перші роки депортації від голоду і хвороб померло за різними даними від 15 до 46 % кримських татар. Повернутися на Батьківщину киримли змогли тільки наприкінці 1980-х років. 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію кримських татар із Криму геноцидом кримськотатарського народу.

Також нагадаємо, що згідно з інформацією Центру громадянських свобод, щонайменше 92 українців нині перебувають в ув’язненні в Росії і Криму за політичними мотивами, серед них – 70 кримських татар, зокрема, 10 громадянських журналістів. Організатори Тижня солідарності закликають підписати петицію #PrisonersVoice та підтримати боротьбу за звільнення всіх політв’язнів.