Українські дитячі журнали «Джміль», «Малюк Котя», «На крильцях Ангела», «Розумашки», «Пізнайко» і «Смайлик» створили спілку «Асоціація періодичної преси для дітей та підлітків», аби вижити.
За словами менеджерки «Джмеля» Лілії Куліковської, ідея створення спілки виникла після початку повномасштабного вторгнення росії, коли видання опинилися на межі не просто припинення роботи, а повного зникнення.
Генеральний директор журналу «Розумашки» Василь Андрійчук зазначає, що проблема дитячих видань в Україні виникла навіть набагато раніше. Вони мали проблеми з передплатою, доставлянням, роздрібним продажем, друком, закупівлею паперу тощо. А також видання часто не витримували конкуренції з безкоштовним (здебільшого піратським) дитячим контентом.
«Вдвічі зросли витрати через інфляцію, а продажі вдвічі впали, бо величезна кількість наших читачів стали біженцями й опинилися поза Україною», — додав директор журналів «Малюк Котя» та «На крильцях Ангела» Анатолій Лапушен.
«Зросли витрати на папір і друк. Оскільки ми використовуємо тільки якісні матеріали, сертифіковані за європейськими стандартами, а курс гривні щодо інших валют упав, усі витрати ростуть. Але попри це ми не можемо сильно піднімати вартість журналу, бо купівельна спроможність людей теж падає. Шукаємо компромісів: якщо за кордоном такий журнал коштує два-три євро, то в нас — аналог 1,7 євро. Журнал “схуд” на чотири сторінки, які раніше були рекламними, адже зараз реклами немає. Ми звертались до українських благодійних фундацій, до міжнародних організацій, до UNICEF із пропозиціями співпраці, але поки що відповіді не отримали», — розповідає Василь Андрійчук.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Видавці сподіваються, що спілка дасть їм змогу залучати більше допомоги від міжнародних організацій і, можливо, від держави.
Як повідомлялося, у 2019 році один з найстаріших українських дитячих журналів «Барвінок» припинив свою роботу.