У США помер поет та засновник культової книгарні City Lights Лоуренс Ферлінгетті

У США на 102-му році життя помер поет, видавець, художник, один з лідерів бітницького літературно-мистецького середовища та співзасновник знаменитої книгарні City Lights у Сан-Франциско Лоуренс Ферлінгетті. Як пише chytomo.com, про це повідомляє The Guаrdian.

Ферлінгетті помер 22 лютого у себе вдома. За інформацією його сина Лоренцо, причиною смерті стало захворювання легень.

Видавець народився у 1919 році в Йонкерсі, штат Нью-Йорк. Після навчання в університеті Північної Кароліни став журналістом. У роки Другої світової війни служив на флоті, а вже згодом у Сорбонні отримав докторський ступінь в галузі поезії.

Після одруження 1951 року Ферлінгетті переїхав до Сан-Франциско, де викладав французьку мову.

У 1953 році він разом із другом Пітером Діном Мартіном заснував книгарню та видавництво City Lights, місією яких було демократизувати літературу та зробити її доступною для всіх.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Тоді як більшість книгарень по всій території США зачинялися рано та на вихідні, City Lights працювала допізна сім днів на тиждень. Так, книгарня розвивала контркультурну спільноту, яка залучала, зокрема, найяскравіших представників біт-покоління Джека Керуака та Аллена Ґінзберґа. Спочатку City Lights зосереджувалась на продажу м’яких обкладинок та виданні віршів, неординарних та радикальних книжок Керуака, Ґінзберґа, Пола БоулзаГері Снайдера і Ґреґорі Корсо.

У жовтні 1956 року у серії «Кишенькові поети» Ферлінгетті видав знакову поему Аллена Ґінзберґа «Плач» (Howl). Після виходу тираж вилучила поліція, а проти Ферлінгетті й співробітника магазину порушили кримінальну справу за звинуваченням у порушенні благопристойності. Однак Ферлінгетті виграв справу в суді.

Як зауважують у The Guаrdian, відповідний вирок став важливим прецедентом для зменшення цензури та проголосив нову свободу для книг у всьому світі, водночас зробивши Ферлінгетті і Ґінзберґа міжнародно відомими.

Ферлінгетті називав себе філософським анархістом, тому у City Lights часто відбувалися різноманітні антивоєнні заходи. Видавець розглядав поезію як потужну соціальну силу, а не як щось виключно елітарне.

Згодом Ферлінгетті став справжньою іконою свого міста. У 1994 році його іменем була названа вулиця, а через чотири роки він став першим поетом-лавреатом Сан-Франциско.

Видавець активно працював у City Lights до кінця 2000-х, спілкуючись із шанувальниками та туристами, які заходили до книгарні побачитися з легендою.

За своє життя Ферлінгетті написав понад 30 поетичних збірок, експериментальні роман і драму, мемуари, також перекладав з французької. Крім того, знаменитий книгар був художником, більша частина його робіт виставлялася ​​в галереях і музеях по всій території Сполучених Штатів.

В останні роки життя Ферлінгетті, прикутий до ліжка і майже повністю сліпий, працював над книжкою «Маленький хлопчик» до свого 100-річчя.

«Понад шістдесят років знання та любов до літератури Ферлінгетті, його мужність у захисті права на свободу вираження поглядів та його життєво важлива роль американського культурного посла надихали усіх, хто працював у City Lights. Його цікавість була безмежною, а ентузіазм заразливим. Ми будемо дуже за ним сумувати», — йдеться у заяві книгарні City Lights.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.