У Софії Київській презентували репринтне видання “Мазепинського” Євангелія 1708 року

У Софії Київській сьогодні відбулася презентація репринтного видання так званого Мазепинського Євангелія, тобто першого у світі друкованого Євангелія арабською мовою, яке 313 років тому було видано у місті Алеппо на кошти українського гетьмана Івана Мазепи.

Як повідомляє risu.ua, про це написав у Фейсбук голова відділу з питань етнонаціональної політики і релігій Секретаріату Кабінету Міністрів України Андрій Юраш.

Перевидання відбулося за сприяння Фонду Пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира та Посольства України у Лівані. До справи видання долучилися Митрополит Олександр Драбинко, Марина Бурдейна, яка відповідала за поліграфію видання. Модерував весь процес Станіслав Литвиненко.

“Українці дуже часто мають проблеми із аргументами, які підтверджують їхню причетність до базових світових цивілізаційних процесів. Факт, про який згадали сьогодні, та реальний матеріальний книжковий пам’ятник, який знову сьогодні відкрили для світу, – це річ якою не можна не гордитися. Чергова Осанна Геніальному Провидцю і Невтомному Політичному Діячеві Гетьманові Івану Мазепі, завдяки старанням якого вклад України у світову культуру відчувається скрізь! Це саме завдяки йому християнський арабський світ вже у той час устами Антіохійського патріарха Афанасія ІІІ Даббаса у передмові до цього Євангелія висловлював найщиріші почуття вдячності та визнання”, – прокоментував презентацію Андрій Юраш.

Як РІСУ інформувала, видатна пам’ятка вперше побачила світ три століття тому (1708 р.) в сирійському місті Алепо коштом гетьмана України Івана Мазепи і містить присвяту гетьману-меценату, написану Антіохійським патріархом Афанасієм ІІІ Даббасом.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Довгий час цей символ духовного зв’язку України та Антіохії вважався втраченим у нашій державі. Але книга, видана колись спільними зусиллями видатного державного діяча та Церкви, нині отримала нове народження стараннями Посольства України в Лівані у співпраці з Фондом пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира та колективом Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Видання побачило світ завдяки праці багатьох людей: тих, хто віднайшов книгу, готував до друку і тих, хто на початку XVIII ст. створив цю унікальну пам’ятку.

Детальніше про віднайдене унікальне Євангеліє Івана Мазепи арабською мовою, видане в Алеппо, читайте тут.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.