У Румунії відбулась прем’єра спектаклю Андрія Жолдака за п’єсою Генріка Ібсена «Жінка з моря»

263

На сцені румунського драматичного театру при повному аншлазі відбулася прем’єра нового спектаклю режисера Андрія Жолдака за п’єсою Генріка Ібсена «Жінка з моря». Про це повідомляє marieclaire.ua.

На початку минулого сторіччя Ібсен вважався одним з найкращих письменників-психологів, в питаннях розуміння жіночого духу та прагнення цього духу до волі, які залишаються актуальними і наразі.

«Моя Еліда жива і сьогодні, я часто зустрічаю її в різних містах і країнах, до яких мандрую, — розповідає Андрій Жолдак. — Вона знаходиться у стані титанічних змін. Як і у випадку з відображенням фігури у воді, коли вітер дує на воду, відображення тремтить і змінює свої пропорції. Ця Еліда знає про Колиму та Аушвіц, вона знає, що Бог «пішов» та готується до втечі від усіх нас в те місце, де, як казала Соня з чеховського «Дяді Вані»: Ми почуємо ангелів, ми побачимо все небо в алмазах».

Це друге, після постановки «Росмерсхольм» (2017), звернення режисера до творчості великого норвезького драматурга, де також поєднуються реалізм та символізм. «Коли Андрій стикається з ненаситною жагою нескінченності, що виросла серед води і зазнала фіаско на берегах пересічного фіорду, з Еліди — головної героїні «Жінки з моря», він мобілізує ресурси театру, щоб матеріалізувати її «необхідність в іншому місці», — відмічає театральний критик Джордж Бану. – Для нього ж самою головною життєвою необхідністю є потреба в театрі».

«Унікальність Жолдака в тому, що в своїх постановах він підходить до авторського тексту не з точки зору системного аналізу, а поміщає його в новий вимір, який забезпечує відгук в душі глядача будь-якого віку та національності, — відмітив Олег Кохан. – І я впевнений, що незабаром це відчують і українські глядачі». Нагадаємо, що під час свого майстер-класу в Києві Андрій Жолдак відмітив, що зараз знаходиться в процесі перемов і сподівається врешті поставити спектакль на Батьківщині, в Україні.

П’єса «Жінка з моря» була написана в 1888 році у Німеччині, а її прем’єра відбулася в театрі «Християнія» 12 лютого 1889 року. Знаходячись під загрозою заплутаного любовного роману, головна героїня — Еліда, з недовірою ставиться до того, що людство змушено жити на суші. Вона закохана в океан, зачарована його безмежністю і демонічною енергією, у якій відчуває вираження сил життя. Цей характер моря втілюється у її колишньому хлопці, Незнайомці, який має на неї майже гіпнотичний вплив.

Андрій Жолдак, театральний та оперний режисер українського походження, народився у Києві, навчався театральній режисурі у Москві в класі професора Анатолія Васильєва. Ставив театральні та оперні спектаклі в Україні, Франції, Росії, Румунії, Німеччині, Швейцарії, Фінляндії, Швеції, Македонії, Бельгії, Польщі, Чорногорії. Його лекції «Актор майбутнього» та «Квантовий театр», а також спеціальні майстер-класи з акторської майстерності проводилися у Бразилії, Японії, Італії, Іспанії. Власник премії ЮНЕСКО в області театрального мистецтва у 2004 році і премії «Золота маска» за кращу оперу та режисуру, за постановку опери Чайковського «Євгеній Онегін» (2014) та кращий ансамбль «Три сестри» Чехова (2016). Його постановка опери Чайковського «Чародійка» в Ліонській опері була визнана кращим спектаклем 2019 року на премії German Oper!-Awards і номінована на премію Oper! World Awards 2020 в категорії «Краща постановка». Останньою постановкою став «Замок Синьої Бороди» Бартока в Ліонському оперному театрі навесні 2021 року.

Фото надала пресслужба

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.

 

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!