У польському місті Супрасль відбувся вечір української поезії

Нещодавно в Народному домі в Супраслі (Польщі) відбувся вечір авторської поезії української письменниці Юлії Бережко-Камінської спільно з відомим піаністом із Південної Каліфорнії, солістом симфонічних оркестрів, професором Школи музики Фроста в університеті Маямі Кевіном Кеннером.

Твори з нової книжки Юлії Бережко-Камінської «Гравітація слова» під час концерту тісно переплелися з музикою Б. Лятошинського, М. Лисенка, Ф. Ліста, Ф. Шопена, І. Падеревського, Л. Кауфмана та інших композиторів у виконанні Кевіна Кеннера. Тема війни, яка розгорнулася в Україні, а також екзистенційні переживання ліричної героїні, відтворені в національному колориті та символіці, викликали сльози на очах та глибоку задуму навіть у тих глядачів, які не розуміли української мови. Спеціально підібрана музика з багатого репертуару лауреата найпрестижніших міжнародних піаністичних конкурсів підкреслила драматизм провідної теми вечора, адже нинішні трагічні події торкнулися не тільки Юлії, котра застала бойові дії в Бучі, а й великої групи глядачів, що евакуювалися в Супрасль з Енергодару, та сколихнули поляків, які прийняли в себе українців. Тож невипадково розпочався концерт «Елегією» Бориса Лятошинського, який, до речі, кілька десятиліть жив і творив у сусідньому з Бучею селищі, Ворзелі.

«У цьому творі – трагедія цілого народу, який віками терпів утиски й переслідування. Лятошинський був справжнім героєм української культури. Його має чути світ. Ці твори не втрачають актуальності і суголосні з поезією, яка звучить у нашому концерті», – розповів Кевін Кеннер.

Програму доповнили також вокальні твори польською та українською мовами у виконанні Марти Вроблевської (сопрано) – доктора мистецтвознавства, художнього керівника вокального ансамблю Ensemble QuattroVoce, дипломованого викладача співу в Комплексі музичної школи та 2-го диригента хору міста Білосток, а також інструментальні п’єси за участю студента Bard College Міхала Цешліка (гобой).

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

Головним лейтомивом вечора стало не лише висвітлення теми війни засобами мистецтва, а й популяризація української культури, чим, до речі, Кевін Кеннер гаряче зайнявся на підтримку України. Уже згадана «Елегія» Лятошинського нещодавно відкрила вечір музики Шопена у Варшаві: за всі пів століття проведення концертів включення до програми твору іншого композитора стало рідкісним винятком. А незадовго до цього у Маямі відбувся престижний Міжнародний Frost Chopin Festival, організований Кевіном Кеннером, під час якого звучала українська музика, а почесними учасниками стали талановиті українки – оперна та концертно-камерна співачка (сопрано) Ольга Пасічник та лауреатка міжнародних піаністичних конкурсів Христина Михайліченко. Звучали там і поетичні рядки Юлії Бережко-Камінської в перекладі на англійську мову.

«Культура у час війни набуває ще більшого значення, ніж у період миру. Адже ми маємо вистояти не лише фізично, а й духовно. Маємо переосмислити свою історію, іншими очима подивитися на свої надбання, навчитися цінувати і берегти те, без чого народ перестає бути народом. Тому й важливо говорити зі світом мовою поезії, музики, живопису… Україну по-справжньому ще належить відкрити не тільки світу, а й самим українцям», – зазначає Юлія Бережко-Камінська.

Наразі учасники концерту в Супраслі готуються до наступного виступу, який уже восени має відбутися у Варшаві.

Захід відбувся у рамках перебування на резиденції Польського інституту літератури.

Автор фото: Lucyna Rawska