У Німеччині можуть здати у макулатуру найбільшу в країні приватну бібліотеку

Українці старшого покоління ще пам’ятають поняття “книжкового дефіциту”, яке припало на 70-80-ті роки минулого століття. Втім, цей термін, популярний тоді, був не зовсім точним. Вірніше – зовсім неточним, оскільки, хоча “дістати” (про те, щоб вільно “купити”, і мови не було) потрібну книгу можна було тільки у спекулянтів, книгарні буквально ломилися від нікчемних книг.

“Нікому” – не перебільшення. Тоді навіть існувало правило, згідно з яким книги, які не продавалися протягом трьох років, можна було повернути книготоргу, який їх поставив (нагадаємо, що вся книжкова торгівля на той час була державною). Далі їхня доля не афішувалась, але всі розуміли, що вони як проста макулатура вирушають на переробку. Цілком можливо, що така доля чекає і на найбільшу в Німеччині (можливо, що й у світі) приватну бібліотеку з 70 тисяч книг, про долю якої після смерті її власника робить прогнози Der Spiegel.

Відразу висловимо з цього приводу власну думку – швидше за все її власник. гірський інженер Бруно Шредер, який помер у віці 88 років, був просто психічно хворою людиною, одержимою пристрастю до збирання – на відміну, наприклад, від знаменитого письменника Умберто Еко, приватна бібліотека якого налічувала 33 тисячі томів. Проте Умберто Еко був автором бестселерів та істориком культури, який збирав лише видатні видання, серед яких були, наприклад, рідкісні інкунабули. Гонорари від його книг (згадаємо, наприклад, “Ім’я троянди”) дозволяли йому це.

Бруно Шредер же був звичайним гірським інженером (“звичайним” – у сенсі зарплати), який просто купував книги, зважаючи на все, без особливого розбору. І схоже, що головною його пристрастю було не читання книг, а власноручна споруда для них шаф та полиць, якими забитий його застарілий будинок. На відміну від самих книг, там можна зустріти цікаві конструкції, наприклад, для горища, внутрішня поверхня даху якого повністю закрита книжковими полицями.

Горище – не виняток. Навпаки, винятком є кухня (цікаво, що при цьому Шредер був одружений – дружина його зараз в будинку для людей похилого віку) і ванна – єдині місця в будинку, чиї стіни не закриті книжковими полицями.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Що зараз робити з усіма цими нікому не потрібними книгами, не знає ніхто. Книготорговець, який спочатку запропонував купити все “гамузом” за €7 тис., потім від свого наміру відмовився. Для того, щоб допустити до бібліотеки покупців окремих книг, є своя перешкода – при середній вазі книги 0,3-0,4 кг виходить, що загальне “книжкове” навантаження на стіни та підлоги будинку Шредера становить 20-30 тонн, тобто конструкція може просто впасти на тих, хто займеться відбором.

Так що, як можна припустити, найімовірніше, що найбільша сучасна бібліотека піде в макулатуру.

lenta.ua