У Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького відкрито виставку «Росте древо. Народне та декоративне мистецтво Наддніпрянщини ХVII – середини ХХ століття».

395

Виставка представляє унікальні зразки народного та декоративного мистецтва Наддніпрянщини: Київщини, Черкащини, південних районів Чернігівщини та Сумщини, північних районів сучасних Кіровоградщини та Дніпропетровщини, а також Полтавщини.

«Росте древо…» зібрало в єдиний експозиційний простір найпоказовіші твори зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, які доповнені експонатами з фондів Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України, численною кількістю творів народного мистецтва із приватних колекцій Львова та ексклюзивними вінтажними світлинами. Таким чином авторам проєкту вдалося створити цілісний образ народного мистецтва «Великої України» в історико-культурній площині цього визначення.

Концепція виставкового проєкту «“Росте древо…” Народне та декоративне мистецтво Наддніпрянщини ХVII – середини XX століття» ґрунтується на ідеї «Дерева життя», або «Світового дерева». Як відомо, цей знаковий образ яскраво простежується в міфологічній спадщині багатьох народів світу: індоєвропейських чи в осередках традиційних культур Північної Америки, Африки, Австралії. Його основний символізм полягає у відображенні організованого світу – космосу, який є протилежний до хаосу.

«Світове дерево» уособлює єдність світобудови: його коріння – потойбіччя, стовбур – життя людей, а крона – світ богів. Дерево життя творить символічну вісь, яка пронизує три світи: підземний – світ мертвих, земний – світ живих та небесний – світ сакрального. Експозиційний простір трьох виставкових залів сформовано за принципом тридільності «Світового дерева», чи «Дерева життя». Цей тривимірний поділ проєктується на підземний, земний і небесний світи, а також на часовий відлік: нижній ярус відповідає минулому, середній – теперішньому, а верхній – майбутньому часу. Звідси і генеалогічний поділ на покоління предків, сучасних людей та нащадків.

Символ дерева міцно закоренився в народному мистецтві українців по обидва береги Дніпра. На Наддніпрянщині «Дерево життя» «проростає» на вишитих весільних рушниках, прочитується у стилізації орнаментики вишитих жіночих сорочок, на барвистих килимах, мальованих скринях, в елементах декорування керамічних мисок і кахлів, у розписах традиційного житла та на так званих «мальовках» на папері.

Найчастіше «Дерево життя» зображене таким, що проростає з горщика або чаші. Горщик – це сховок для коріння, він позначає підземну частину дерева, що символізує світ мертвих – наших предків. Горщик як мотивний образ народного мистецтва має давню генезу в українській та загалом у світовій культурі. Цей образ поширений у народній творчості значної частини України, зокрема на Наддніпрянщині.

Вербальний образ «Світового дерева» постає в українських народних піснях і колядках, а назву пропонованого виставкового проєкту «Росте древо…» запозичено з давньоукраїнської щедрівки

«Росте деревко тонке й високе…» Уже сама назва – «Росте древо…» – промовляє до усіх гостей виставки та декларує тривалість та розвиток водночас з тяглістю до традицій, бо наше Древо продовжує рости, його гілля міцніє і розгалужується, а крона буяє…

 

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА:

Уперше народне декоративно-прикладне мистецтво Наддніпрянщини було показано галичанам понад століття тому, на Виставі українських артистів (1905) у Львові та на Виставі домашнього промислу (1912) в Коломиї. Тоді було представлено зразки плахт, килимів, вишивок, які експоновано поряд із мистецькими здобутками гуцульських, покутських і подільських майстрів. У той період музейні збірки Львова значно поповнилися творами народного мистецтва з Чернігівщини, Київщини, Черкащини, Полтавщини. Ці унікальні надбання народної творчості Наддніпрянщини якнайпереконливіше демонструють єдність обрядово-звичаєвого укладу українського етносу, спільність культурних джерел,

глибинність і тяглість традиції на всій території України.

 

Виставка триватиме до 29 серпня 2021 року:

10.00-18.00 (крім понеділка, вівторка)

м. Львів, вул. Драгоманова, 42.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.

 

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!