У Національному музеї літератури України відкрилася літературна виставка «Вікно у світ» до 100-ліття від дня заснування найстарішого українського журналу іноземної літератури «Всесвіт».
Про це повідомляє Національний музей літератури України.
Історія часопису почалася 15 січня 1925 року в Харкові.
Важко переоцінити роль часопису в знайомстві не лише українських, а й читачів усього СРСР із перекладами українською світової класичної та сучасної літератур: не лише прогресивних літераторів країн третього світу, країн соціалістичного табору та європейських письменників-комуністів, а й заборонених системою з «політичних» та «художньо-літературних» міркувань. На страх і ризик редакторів все ж з’являлися на сторінках журналу твори оголошених «ворогів» різного штибу.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
«Всесвіт» був для інтелігенції, всіх шанувальників літератури джерелом, що задовольняло культурні запити. Водночас «Всесвіт» став потужною школою українського перекладу і перекладознавства.
Експонуються номери журналу «Всесвіт» за різні роки, в яких надруковані твори зарубіжних авторів – від класиків до Нобелівських лауреатів – із різних мов у перекладах українських майстрів слова.
Збагачують виставку унікальні експонати, зокрема конволют журналу 1926 року, перший номер «Всесвіту» 1958 року, номери часопису 60-х років, меморіальні речі перекладачів, рукописи перекладів, світлини, листування, фоторепродукції картин зарубіжних художників до окремих випусків журналу, ілюстративні матеріали.
Виставка – спільна праця науковців музею із редакцією журналу «Всесвіт» в особах шеф-редактора Юрія Микитенка та головного редактора Дмитра Дроздовського. Основу виставки склали експонати з фондів музею. Окрема подяка директорці Літературного музею Григорія Кочура (Ірпінь) Марії Кочур за надані матеріали.