У Латвії знесуть пам’ятники, що прославляють радянську епоху

У четвер Латвія ухвалила закон, який вимагає до 15 листопада знести всі пам’ятники та об’єкти, що прославляють тоталітарні режими.

Насправді закон забороняє демонстрацію предметів, що славить радянський і нацистський режими, та дозволяє їхній демонтаж на території Латвії. Головним із них є величезний 80-метровий радянський монумент Перемоги у Ризі. За закон проголосував 61 депутат, проти — 19, повідомляє Latvia.potsen.com.

Новий закон забороняє виставляти у громадських місцях пам’ятники, твори мистецтва та інші об’єкти, що відповідають хоча б одному з наступних критеріїв: пам’ятник прославляє окупацію СРСР чи нацистської Німеччини, подія чи особа, пов’язана з ними, прославляє тоталітарну ідеологію, насильство, військову агресію та ідеологію війни, включає символи радянської влади чи нацизму.

Однак у законі наголошується, що він не поширюється на пам’ятники, меморіали, меморіальні дошки, пам’ятні місця та інші утворення, розташовані на місцях поховання воїнів, які загинули на війні, а також пам’ятних місцях жертв радянського чи нацистського терору.

Питання про знесення меморіалів стало особливо актуальним та злободенним після вторгнення Росії в Україну.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

У Латвії налічується близько 300 пам’ятників, меморіальних дощок та пам’ятних об’єктів, що прославляють радянський режим або Червону Армію, але найвідомішим є радянський пам’ятник Перемоги. Споруджений у столиці Ризі у 1985 році, він складається з обеліска заввишки 79 метрів та кількох величезних бронзових статуй і був побудований на честь 40-річчя перемоги Радянського Союзу над Німеччиною у Другій світовій війні.

Під час Другої світової війни Латвія була окупована і Німеччиною, і Радянським Союзом, тому питання символів обох систем є болючим для країни.

epochtimes.com.ua