У Києві відкрили виставку до 75-ї річниці Львівського псевдособору

5 березня Інститут історії Церкви УКУ спільно з Національним музеєм історії України у Другій світовій війні відкрили виставку з приводу 75-ї річниці т. зв. Львівського «собору», який оголосив про «ліквідацію» Української Греко-Католицької Церкви шляхом її «возз’єднання» з Руською Православною Церквою.

Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Захід розпочався зі слова Предстоятеля УГКЦ Блаженнішого Святослава. Глава Церкви зазначив, що правда про псевдособор, яку цими днями пізнаємо, насамперед спростовує кожне слово з назви Львівського «собору». Позаяк бачимо, що це не був ані «собор», ані «собор УГКЦ». І очевидно, жодного «возз’єднання» не відбулося, бо таким методом Церкви не єднаються.

За його словами, сьогодні у музеї маємо можливість побачити мовчазних свідків, які засвідчують справжню історію тоталітаризму в Україні, який зневажав гідність кожного, хто попадався йому під руку. Ця подія, яку Патріарх Йосиф влучно назвав «невдалою імпрезою», спричинила масу жертв.

«Звертаюся до загалу: завітайте сюди, щоб переглянути виставку. Серед експонатів маємо унікальну ікону, яка вперше за 75 років повернулася до Києва. Її збезчестили енкаведисти. Сьогодні ікона Богородиці з собору Юра перед нами», ‒ зазначив Глава УГКЦ.

Реклама

Підпишіться на закритий телеграм УЛГ! Посилання на канал

Пан Іван Ковальчук, генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні, подякував Блаженнішому Святославу за довіру і закликав об’єднуватися і надалі у спільній праці для України.

Доцентка кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія» пані Олена Богдан зазначила, що сьогоднішня подія викликає почуття честі та радості, які є переплутані зі смутком.
«Наше споминання цієї дати означає, що насилля не мало останнього слова, ‒ підкреслила науковець, ‒ Сьогоднішнє покоління відповідальне за те, щоб згадати, визнати і засвідчити, що правда має значення. Від цього залежить наше майбутнє».

Згодом зі словом виступив декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор Іван Патриляк.

«Сьогодні згадуємо дні, коли відбулося зло і велика кривда і насилля. Цими днями 75 років назад співробітники спецслужб пакували речі, можливо цю ікону й інші інструкції, і виїздили до Львова. Для чого знищували УГКЦ? Невже влада не почувалася впевнено? Невже одна Церква могла нести загрозу такій могутній імперії? ‒ запитав доктор Патриляк і відповів. ‒ Очевидно, що загроза була. Саме тому, що УГКЦ служить Богові і народові її боялися у Кремлі. А їм потрібна була структура, яка погодилася б служити режиму».

За словами історика, станом на 1946 рік УГКЦ продемонструвала, що століттями може розвиватися у неприхильному державному середовищі. Більше того, є опорою нещасного народу, трампліном для українців, щоб ми не забували про мету, ким маємо стати: господарями на своій землі.

На противагу державі, яка виконує функцію, Церква виконувала і виконує місію

Професор Олександр Лисенко зауважив, що ніколи не бачив такої системної роботи держави з недержавною інституцією, як під час псевдособору.
«На противагу державі, яка виконує функцію, Церква виконує місію. Ця місія виражається у активній позиції Церкви у різних національних і громадських питаннях», ‒ наголосив пан Лисенко.

Проректор УКУ та куратор виставки доктор Олег Турій висловив переконання, що фантоми минулого необхідно називати по імені, щоб творити майбутнє. На його думку, у цьому полягає ключ успіху. «Бо, коли ми є вільні, тоді ми є творчими», ‒ підкреслив дослідник і провів екскурсію експозицією виставки.

«Прагнемо цією виставкою показати, що насилля і неправда не може провадити до добрих плодів. Насилля має бути викоріненим», ‒ наголосив Олег Турій.

Виставка «Нічого таємного, що б не стало явним» в Національному музеї історії України у Другій світовій війні експонуватиметься до кінця березня.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.