У Києві відбувся ювілейний вечір відомого українського поета Петра Засенка

У Камінній залі Будинку письменників України відбувся ювілейний вечір відомого українського поета Петра Засенка.

Привітати ювіляра прийшла велика письменницька громада, його друзі, рідні, земляки,  шанувальники творчості талановитого майстра слова, зокрема очільник НСПУ Михайло Сидоржевський, письменники Борис Пономаренко, Тетяна Фольварочна, Віктор Женченко, Алла Диба, Олександр Шугай, Ніна Шаварська, Валерій Гужва, Микола Гриценко, Валентина Козак, Людмила Житня, Леонід Петровський, Володимир Корнійчук, народний артист України Анатолій Паламаренко та інші.

Вечір розпочав поет і співак Віктор Женченко. Він щиро привітав ювіляра з доланням життєвої висоти, а також зворушливо розповів про поетичну збірку Петра Засенка «Князівство трав», яку радянська влада намагалася знищити, проте потужне поетичне слово митця здолало не лише життєві негаразди, а й залишилося жити в людській пам’яті і серцях. Після того, як книжку вилучили з книгарень і знищили, Петро Засенко захворів, був у лікарні, однак неймовірна підтримка друзів і колег по перу повернули його до творчого життя, витягнувши з безодні безпорадності й розпачу. Можливо, саме тоді Петро Засенко як поет відчув у собі шалену снагу творити далі, писати й перекладати, збагачуючи цим українську культуру, попри всі перепони, які ставило на його творчому шляху життя.

Голова НСПУ Михайло Сидоржевський, щиро привітавши ювіляра, зазначив, що Петро Засенко – дуже скромна й інтелігентна людина, він як поет – це ціла епоха, представник покоління поетів, яке змінило історію української поезії, тому що дало своїм словом відчути ту свободу в тоталітарному режимі, до якої прагнула Україна впродовж своєї складної і трагічної історії, і заклало незрушний підмурок для наступних поколінь українських поетів. Петро Засенко – людина високого рівня внутрішньої культури, а його талановита поезія залишається з нами назавжди. Також Михайло Сидоржевський вручив Петрові Засенку ювілейну медаль із нагоди 30-річчя НСПУ.

Народний артист України Анатолій Паламаренко прочитав вірші Петра Засенка, серед яких були «А літо знов на український лад…», «Петляю, мов тать, між домами…». Він зауважив, що Петро Засенко – пізнав повоєнний час і майстерно  втілив у своє слово враження від того часу, тому його поезія – дуже болюча й жива, як нерв, бо вона – вистраждана.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

На вечорі Петро Засенко читав свої вірші, а також розповів про свою зустріч, а потім і дружбу з відомим аварським поетом Расулом Гамзатовим (1923 – 2003), поетичні твори якого перекладав української мовою. Він теплим словом згадав і Андрія Малишка, Григора Тютюнника, Олеся Гончара, Максима Рильського, які духовно підтримували його.

Вшанувати ювіляра завітала й відома бандуристка Катерина Коврик, вихованка літературного об’єднання «Радосинь». Вона вправно виконала пісню на слова Світлани Йовенко «Озвуться птицями гаї…».

Письменник Валерій Гужва на вечорі зазначив, що час неможливо спинити, але саме час визначає свої константи, а тому в когорті видатних українських поетів поезія Петра Засенка посідає особливе місце, бо вона вражає своєю внутрішньою шляхетністю й світлом, яке передали поетові його пращури; письменник Олександр Шугай розповів про свою першу зустріч із Петром Засенком, а також про плідну співпрацю з ним як літературним редактором.

На вечорі виступила й директор Будинку письменників Ніна Шаварська, яка подякувала ювілярові за співпрацю у створенні різноманітних цікавих і потрібних поетичних програм на Українському радіо; письменник Микола Гриценко відзначив те, що все своє життя Петро Засенко ділиться з іншими: і поетичним словом, і слушними критичними зауваженнями, і тим незгасним світлом, яке має його непересічна особистість.

Теплими словами привітали Петра Засенка і журналіст Михайло Якубівський, і письменниця Алла Диба, і головний редактор журналу «Музика» Володимир Корнійчук, і письменниця Людмила Власюк, а переможниця Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика Анастасія Кириченко заспівала для ювіляра лемківську народну пісню «Ой, верше мій, верше…».

Передала свої вітання ювілярові й голова Київської ОО НСПУ Марія Морозенко, яка не змогла прийти на вечір.

Насамкінець заступник голови Київської ОО НСПУ Борис Пономаренко, щиро привітавши поета з ювілеєм, зазначив, що українське слово єднає серця всіх небайдужих, а поезія Петра Засенка – особлива, вона вражає своєю і глибиною, і потужністю, і красою. Він вручив поетові Подяку й пам’ятну медаль від президента МАН України.

Модераторами вечора були Тетяна Фольварочна і Віктор Женченко.

Пресслужба НСПУ

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.