У квітні 2024-го вийде книга мемуарів Салмана Рушді про напад на нього під час виступу в Нью-Йорку

У квітні 2024 року у британському видавництві Penguin Random House вийде книга мемуарів «Ніж: Роздуми після замаху на вбивство» письменника Салмана Рушді. Про це написало Суспільне з посиланням на повідомлення The Guardian.

Попередня книга Рушді, роман «Місто перемоги», з’явилась на початку 2023 року, але була створена ще до нападу на письменника у серпні 2022 року в Нью-Йорку. Тоді під час його виступу на сцену вийшов чоловік, який завдав 75-річному Рушді кілька ножових поранень. Після цього письменнику довелось провести пів року в лікарні, він втратив зір на одне око та дієздатність одної з рук.

Нападником виявився 24-річний Хаді Матар із Нью-Джерсі, який заявив, що вважає Рушді особою, яка «атакує іслам». Чоловіка одразу затримали, а наступного дня після нападу висунули звинувачення в суді округу Чатокуа в Мейвіллі, штат Нью-Йорк. Матар не визнав себе винним за звинуваченням у замаху на вбивство й нападі на Рушді.

Після того, як стався напад, письменники по всьому світу провели міжнародний флешмоб на підтримку Рушді.

Про намір написати роман про напад Рушді говорив ще влітку цього року на літературному фестивалі HAY, ідеться в публікації The Guardian. Письменник зазначав, що писатиме «не тільки про напад, але й про те, що навколо нього».

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Генеральний директор видавництва Penguin Random House назвав мемуари Рушді «пекучою книгою», яка «нагадує про силу слова, здатного надати сенс немислимому».

Салман Рушді — британський письменник, критик, публіцист індійського походження. Його книга «Сатанинські вірші» заборонена в Ірані з 1988 року, оскільки багато мусульман вважають її наругою над релігією.

За рік після її публікації тодішній лідер Ірану аятола Рухолла Хомейні видав фетву із закликом до смерті Рушді. Тому, хто вбʼє Рушді, запропонована нагорода в розмірі майже 3 мільйонів доларів. Після цього Велика Британія й Іран на кілька років розірвали дипломатичні відносини, а Рушді тривалий час змушений був переховуватися під захистом Скотленд-Ярду.

Уряд Ірану давно дистанціювався від указу Хомейні, але настрої проти Рушді збереглися. 2012 року напівофіційний іранський релігійний фонд «15 Хордад» збільшив нагороду за Рушді з 2,8 до 3,3 мільйона доларів.

У 2007 році за рішенням британської королеви Єлизавети II Рушді отримав рицарське звання за заслуги в галузі літератури. У липні 2008 року він отримав Букерівську премію за свій роман «Діти опівночі».