У Кропивницькому відбулося обговорення книг, номінованих на премію імені Є.Маланюка

10 січня в приміщенні Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва імені Є.Маланюка відбувся круглий стіл, під час якого обговорили книжки, висунуті на здобуття обласної літературної премії імені Євгена Маланюка.

Під час заходу учасники мали змогу ознайомитися з цьогорічними претендентами та дізнатися більше про зміст їхніх книг, взяти участь у відкритому обговоренні.

Цьогоріч на здобуття цієї престижної відзнаки предствлено такі книжки:

у номінації «Поезія» – «Степова Мадонна» Анатолія Каретного та «Степова Еллада» Івана Гайворона;

у номінації «Проза» – «Корида» Елеонори Бєльської та «Шлях у безодню» Олега Бондаря;

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

у номінації «Публіцистика, літературознавство» – «Мандруючи світами і часами» Бориса Ревчуна та «Віч-на-віч із генієм. Тарас Шевченко для школярів та студентів» Миколи Славинського.

Ініціаторами заходу виступили Департамент культури та туризму Кіровоградської обласної військової адміністрації, Кіровоградська обласна організація Національної спілки письменників України, Кіровоградська обласна бібліотека для юнацтва імені Є.Маланюка.

Відкрила захід працівниця обласної бібліотеки для юнацтва ім.Є.Маланюка Тетяна Букач, запропонувавши всім охочим ознайомитися з книгами, які цьогоріч беруть участь у конкурсі на здобуття премії імені Є.Маланюка.

Модераторка зустрічі, голова Кіровоградської обласної організації НСПУ, кандидатка філологічних наук Надія Гармазій підкреслила, що сьогодні, коли опісля дворічної перерви премія відновлює свою роботу, вкрай важливо проводити публічні обговорення, залучати громадськість до культурного діалогу, адже це сприяє формуванню авторитету премії, розумінню, хто є хто з конкурсантів, про що їхні книжки.

До обговорення долучились чимало охочих. Серед них: члени журі премії – директорка бібліотеки ім.Є.Маланюка Лариса Савенко, голова творчого об’єднання «Вітрила» Олена Надутенко, наукова співробітниця Літературно-меморіального музею І.Карпенка-Карого Наталія Мельниченко, художник Ігор Смичек, члени НСПУ Олена Баранова (Елеонора Бєльська), Василь Бондар, Оксана Буянова, Надія Гармазій, Анатолій Каретний, Григорій Клочек, Валерій М’ятович, Ольга Полевіна, працівники та читачі бібліотеки для юнацтва та працівники ОУНБ ім.Д.Чижевського, небайдужі містяни, тому обговорення відбувалось жваво та емоційно.

Приємним моментом стало й те, що цьогорічні номінанти на премію ім.Є.Маланюка також залюбки представили свою творчість. Зокрема, поет Анатолій Каретний зачитав присутнім свої вірші, розказав про творчий шлях і символіку назви книги «Степова Мадонна». Прозаїкиня Елеонора Бєльська поділилась секретом свого творчого успіху, наголосивши, що її професійний досвід лікаря мотивує її писати оповідання та повісті, думаючи про наше духовне зцілення, а головним її моральним принципом є уміння пробачати. Присутні мали нагоду почути і прозаїка Олега Бондаря, який нині служить у лавах ЗСУ, через що долучився за допомогою відеозвернення. Обговорення було відкритим і взяти участь у ньому могли всі охочі, тож під час розмови було зачитано лист поетеси Наталії Бідненко, яка не змогла бути особисто присутньою, однак охарактеризувала роман Олега Бондаря як високохудожній і цікавий для широкого кола читачів твір, гідний перемоги в конкурсі на здобуття цієї премії.

Всебічний огляд поетичного доробку Івана Гайворона, що цьогоріч представлений у поетичній номінації з книжкою «Степова Еллада», запропонувала увазі присутніх наукова співробітниця Літературно-меморіального музею І.Карпенка-Карого Наталія Мельниченко.

У своєму виступі прозаїки Василь Бондар та Валерій М’ятович, окрім погляду щодо художності номінованих книжок, окреслили своє бачення шляхів розвитку обласної премії ім.Є.Маланюка, а саме наголосили, що важливо відновити і фінансову складову премії, а також сприяти тому, щоби на здобуття премії були висунуті тільки високохудожні твори, які мають опубліковані на них рецензії. До слова, книга Валерія М’ятовича «Хазяйка крамниці» цьогоріч також була номінована на здобуття цієї відзнаки, але знята автором за власним бажанням.

Ґрунтовний і деталізований аналіз книги «Шлях у безодню» Олега Бондаря запропонувала присутнім працівниця обласної бібліотеки для юнацтва Тетяна Левицька, підкресливши її постмодерність та тісний зв’язок з принципами Євгена Маланюка, чим заохотила аудиторію до інтелектуальної дискусії.

Яскравим і цікавим став для всіх виступ доктора філологічних наук, професора Григорія Клочека, який назвав книжку «Корида» Елеонори Бєльської чудовим зразком сучасної жіночої прози, а також окреслив зміст книги Бориса Ревчуна «Мандруючи світами і часами», наголосивши, що перед нами автор афористичний, мудрий, з тонким світовідчуттям, саме тому стиль Бориса Ревчуна впізнаваний і так подобається читачам. Не менш ґрунтовним став аналіз книги Миколи Славинського «Віч-на-віч із генієм. Тарас Шевченко для школярів та студентів», у якому літературознавець наголосив, що вивчення творчості нашого генія є дуже важливим і що потрібно уміти доносити творчість Т.Шевченка сучасним учням та студентам. Підтримала розмову і поетеса Оксана Буянова, давши розгорнутий аналіз книг номінації «Літературознавство і публіцистика».

 

Під час обговорення кожен міг висловити свою думку та підтримати автора, якого вважає найкращим. Виступаючих було чимало, тож обговорення тривало близько двох годин, що свідчить про неабиякий інтерес до літературного життя регіону та цікавість до творчості номінованих письменників.

Пресслужба Кіровоградської НСПУ