З нагоди Шевченківських днів на Кіровоградщині впродовж березня відбувалася презентація музично-краєзнавчого проєкту «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине…».
Втілювали проєкт в життя Центральноукраїнський обласний краєзнавчий музей, Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Марка Кропивницького, Кіровоградська обласна організація Національної спілки письменників України, Обласна універсальна наукова бібліотека імені Дмитра Чижевського, Кіровоградський обласний центр народної творчості та музейно-природний заповідник «Тобілевичі».
Модератором дійства виступив заслужений працівник культури України Микола Кравченко. Цьогоріч у рамках проєкту було представлено театралізоване дійство «Великий льох», участь в якому взяли провідні майстри сцени театру ім. М.Кропивницького Анатолій Шевченко, Лариса Коваленко, Ірина Ликова, Тетяна Копань. Завдяки акторам, які майстерно перевтілювалися в образи трьох душ, трьох ворон, трьох лірників глядачі відчули магію оживлення Шевченкового слова та його актуальність для нашого сьогодення. А виступ письменниці й літературознавиці, кандидатки філологічних наук Надії Гармазій дав змогу налаштуватись на сприйняття глибинного тексту містерії та осмислити як особливості жанру цього твору, так і його символізм, ідейний посил. Зокрема в своєму виступі письменниця наголосила на важливості прочитання Шевченкових алегорій, його вмінні подати історичну лінію в містеріальному вимірі, а також на тому, що постать і творчість Тараса Шевченка сьогодні настільки актуальні й сучасні, що варто займатися не «осучасненням» Кобзаря, а прагнути дотягнутися до його рівня, щоб зрозуміти його міць і велич.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Упродовж березня проєкт було представлено в Центральноукраїнському краєзнавчому музеї, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Д.Чижевського та в школах обласного центру. А словами ініціаторів мистецького дійства Анатолія Каретного та Миколи Кравченка, слово Тараса Шевченка сьогодні є тим живильним вогнем, який гартує, очищує, захищає і надихає на пізнання нашої історії, мови, культури. Творчість Тараса Шевченка є мистецьким явищем, до розуміння якого людина йде впродовж всього життя, тому проєкт має на меті заохотити підростаюче покоління до проживання Шевченкових сенсів шляхом долучення до подібних мистецьких зустрічей. Ця новаторська форма, запропонована Миколою Кравченком, надзвичайно дієва й цікава, адже глядачі отримують змогу разом з акторами відчути емоційний рівень поезії Кобзаря, а також за допомого фахового літературознавчого коментаря зануритися в інтелектуальне осердя його творів, оцінити їхню значущість сьогодні.