У Косові завершився молодіжний конкурс поезії

«Я у рідній мові наче в зоряниці». Так називався районний молодіжний конкурс поезії імені Б.Радиша-Маринюка, фінальний етап якого відбувся  21 березня 2025 року,  у Всесвітній день поезії, у світлиці Косівської центральної міської бібліотеки.

Задум конкурсу Мирослава Радиша —  сина відомого українського поета та прозаїка, члена Спілки письменників України Богдана Радиша-Маринюка, підтриманий міською та районною радами, провідними письменниками Косівщини, сім’єю Богдана Радиша-Маринюка, яка здійснила всі призові заохочення.

Літературний конкурс мав на меті реалізацію творчих здібностей обдарованих особистостей, збереження та популяризацію кращих культурних надбань нашого народу.

Він проходив у два етапи  у номінаціях «Авторська поезія», «Авторська проза», в ньому взяли участь молоді автори віком від 12 до 25 років за категоріями: «Діти» (12-15 років); «Юнацтво» (16-19 років); «Дорослі» (20-25 років). Конкурсанти подавали на розгляд компетентного журі свої авторські, раніше не публіковані, оригінальні твори. До фінального етапу журі відібрало одинадцять молодих авторів, твори яких найбільше вразили своєю глибиною, художнім рівнем та актуальністю теми.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Василь Шкурган — член Національної спілки письменників України, голова Косівського осередку НСПУ, відкриваючи творчий захід, представив аудиторії членів журі — експертів письменницької майстерності, які не тільки слухали творче слово, але й  були готові підтримати молоде покоління, порадити та допомогти на нелегкій стезі, серед яких:  Аделя Григорук — літературознавиця, членкиня НСПУ, НСЖУ та НСКУ, Василь Гостюк — поет-пісняр, Ігор Маковійчук — поет, дипломант міжнародних конкурсів, читець і актор, Роман Печижак — начальник відділу культури та туризму Косівської територіальної громади, Мирослав Радиш — заслужений художник України, викладач Косівського інституту ПДМ.

Голова  журі — Аделя Григорук звернулася до учасників конкурсу з такими словами: «Приємно у цей день, коли всі говорять, дихають поезією, відчувають в глибині душі хвилюючі метафори, бачитися з вами, адже ви — надія нашої української літератури. Літературний конкурс носить ім’я видатного українського поета, класика української літератури Богдана Ілліча Радиша-Маринюка, який зробив надзвичайно вагомий  внесок у розвиток сучасного мистецтва слова,  поезії і прози зокрема. Він представив різноманітні жанри у своїй творчості. Коли ви ближче ознайомитесь із творчістю Богдана Ілліча, то пізнаєте людину, яка трудилася і творила майже 70 років на ниві української літератури, здобувши собі визначне ім’я та шану і похвалу в читачів».

І ось наступає найбільш хвилююча мить: конкурсантам дають  можливість прочитати вірші, малі прозові твори, щоб підтвердити свою майстерність.

Присутні разом із журі уважно слухали молодь, яка зворушила всіх, викликала шквал аплодисментів кожним прочитаним твором, в яких — справжня мозаїка думок, індивідуального голосу, емоцій,  дихання та настрій автора. У своєму виступі голова районної ради Ганна Думітрак зазначила: «Вразило те, як у маленьких серцях вміщується велика любов до мови, краю, природи, України. Все це — гени, гени української нації, українського духу, який ніким і нічим не зломити. Дякую вам, бо ви в сьогоднішній час, час коли стогне Україна, даєте надію, віру в Перемогу, бо ви, наше молоде покоління — цвіт нації».

Фінальний етап конкурсу пройшов цікаво й захопливо, він нікого не залишив байдужим і припав до душі кожному слухачеві, бо тут  лунала поезія та проза з глибини душі й  серця учнівської та студентської молоді краю.

«Дякуємо вам і вітаємо з успішною перемогою. Ваші роботи індивідуальні, різноманітні, але їх об’єднують теми, що хвилюють  усіх: соціальні проблеми, війна з російським окупантом, доля України, Перемога України, жертви, покладені на олтар Перемоги в цій війні. Ваша щирість та чистота погляду на світ, любов до свого краю, до України, віра в Перемогу дали змогу  побачити, чим живе молоде покоління, що воно відчуває, і говорить про те, що наші учасники конкурсу ростуть свідомими українцями», — такими словами підсумувала конкурс Аделя Григорук, голова журі.

У своєму рішенні члени журі були одностайними і за їхніми підсумками перемогу у номінації «Авторська поезія», вікові категорії «Діти», «Юнацтво» здобули:

І місце — Вікторія Гальчук, учениця 8 кл. Старокосівського ліцею, «Ішла на Божу сповідь Україна» (1000 грн., диплом, книга Б.Радиша-Маринюка).

ІІ місце — Паскуале Катанія,  учень гімназії ім. І.Пелипейка (800 грн., диплом, книга Б.Радиша-Маринюка).

ІІ місце — Анастасія Бучицька, студентка Косівського фахового коледжу прикладного і декоративного мистецтва (800 грн., диплом, книга Б.Радиша-Маринюка).

ІІІ місце — Назар Нагнибидюк, учень Косівського ліцею №1 ім. Я.Мудрого (600 грн., диплом, книга Б.Радиша-Маринюка).

ІІІ місце — Аліна Лукащик, студентка Косівського фахового коледжу прикладного і декоративного мистецтва (600 грн., диплом, книга Б.Радиша-Маринюка).

ІІІ місце — Анна Городицька, студентка Косівського фахового коледжу прикладного і декоративного мистецтва (600 грн., диплом, книга Б.Радиша-Маринюка).

Сертифікати учасників Конкурсу та грошову премію 200 грн. отримали Олександра Якібчук, Ілона Кіщук та Христина Матаржук.

У номінації «Авторська проза», вікові категорії «Діти», «Юнацтво»:

І місце — Катерина Ковалюк, учениця Косівського ліцею №2 ім. М.Павлика (1000 грн., диплом, книга Б.Радиша-Маринюка).

І місце — Тетяна Торак, студентка філологічного факультету Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника (1000 грн., диплом, книга Б.Радиша-Маринюка).

Заслужені нагороди переможцям вручили Василь Жмендак — голова Косівської районної військової адміністрації та Ганна Думітрак — голова районної ради.

«Дякую учнівській молоді та студентству за любов до поетичного слова, до рідної мови, небайдужість до викликів сьогодення. Продовжуйте навчатися, творити та торувати нелегкий шлях письменництва. Радий усвідомлювати, що в Україні підростає покоління свідомих людей», — зазначив у своєму вітальному слові керівник району Василь Жмендак.

Із вітальними словами до молодих авторів також звернулися Мирослав Радиш, Василь Шкурган, Роман Печижак, Уляна Книш, побажавши конкурсантам розвиватися, ділитися у слові багатогранністю своєї душі, з любов’ю у серці рідною мовою писати поетичні рядки, славити своєю творчістю рідний край та Україну, і запросили взяти участь у Конкурсі ім.Б.Радиша-Маринюка, який буде проводитися і в наступному, 2026-му, році.

Марія  ПОРОХ,

членкиня Клубу інтелігенції ім. І.Пелипейка та РО «Просвіта».

Світлини авторки.