У колекції Медведчука є фрагмент Біблії Гутенберга, яким зацікавились науковці світу

2618

Політика закликають надати інформацію про фрагмент Біблії Йоганеса Гутенберга, який, виявляється, є в його колекції.

У декларації народного депутата від ОПЗЖ Віктора Медведчука знайшовся “Фрагмент Біблії Гутенберга, 1455” – фрагмент першої в історії людства друкованої книги. Цей факт викликав зацікавленість у світових учених, пише zn.ua з посиланням на DW.

Як наголошується, річ навіть не в тому, що одна сторінка Біблії Гутенберга сьогодні коштує дорожче, ніж будь-який з 18 автомобілів українського депутата. А в тому, що вже багато десятиліть дослідження книг Гутенберга є окремим напрямком дослідження історії світової культури.

“Як перша друкована книга – це віха в історії комунікацій. Ця книга стала надзвичайно важливою для всіх народів світу”, – зазначив професор Штефан Фюссель, керівник Інституту світової літератури та друкованих медіа при університеті імені Гутенберга в Майнці.

Примітно, що зі 180 перших в історії людства друкованих книг збереглися лише 49. Майже всі Біблії Гутенберга сьогодні знаходяться в провідних бібліотеках світу, таких як Бібліотека Конгресу у Вашингтоні, Національна бібліотека в Парижі, лондонський British Library або Університетська бібліотека Геттінгена.

Крім того, такі книги неможливо знайти на ринку антикваріату. Востаннє 20 років тому Біблія Гутенберга була продана на аукціоні в Японії, ціна, за оцінками фахівців, досягла кількох десятків мільйонів доларів.

Два примірники першої в історії друкованої книги кілька років тому знайшлися в Москві, куди вони були вивезені з Лейпцига після Другої світової війни разом з трьома тисячами інших німецьких стародруків. Росія 70 років мовчала про долю цих унікальних екземплярів. Минулого року Штефану Фюсселю вдалося вперше на власні очі побачити один з них.

“Для нас не так важливо, де зберігається книга. Для нас важливіше, що вона зберігається в хороших умовах і сама книга – хоча б і в цифровому форматі – доступна для вивчення”, – зазначає професор з Майнца. Загалом після Другої світової війни з Німеччини зникли кілька примірників Біблії Гутенберга, місцезнаходження яких почасти досі невідомо.

У розмові з DW Штефан Фюссель висловив сподівання, що Віктор Медведчук оприлюднить інформацію про свій фрагмент Біблії Гутенберга і надасть фото міжнародним дослідникам, щоб вони могли визначити, до якої саме книги належить цей фрагмент.

Річ у тім, що кожна книга – унікальна. Після виходу з друку її прикрашали в спеціалізованих майстернях кольоровими малюнками, гербом або ініціалами. Науці досі відомі 15 окремих фрагментів по всьому світу. Частина з них знаходиться в бібліотеках, частина – у приватних колекціях.

Дослідники не мають поняття, який саме фрагмент може бути у Медведчука.

За останнє десятиліття було знайдено кілька фрагментів Біблії Гутенберга. Наприклад, у 2009 році в муніципальній бібліотеці французького міста Колмар: кілька сторінок були вкладені в книгу 16 століття, на яку століттями не звертали уваги. Кількома роками пізніше один британський колекціонер випадково знайшов у своїй колекції один розворот – дві сторінки першої друкованої біблії на пергаменті. Цей фрагмент також століттями служив обкладинкою, в яку була загорнута інша старовинна книга.

Останній відомий випадок продажу ділянки на аукціоні датований 2015 роком. Тоді один з відомих торговців рідкісними книгами придбав через “Сотбіс” вісім сторінок Старого Заповіту за 800 тисяч доларів. Подальша доля цього фрагмента невідома.

Ерік Уайт спільно з групою дослідників з різних країн склав каталог всіх знайдених досі книг та фрагментів Біблії Гутенберга з цілого світу з фотографіями і детальним описом історії здобуття кожної сторінки. Фрагмента Медведчука в цьому переліку немає. Це може бути один із відомих фрагментів, який був проданий непублічно, але і один з невідомих, наприклад, з-поміж тих, які зникли між двома світовими війнами або після Другої світової війни, припускають дослідники.

“Ризик для науки в тому, що може йтися про примірник, фото якого немає у вчених і який не був досліджений. Тому я дуже сподіваюся, що власник цього фрагмента буде співпрацювати з науковцями”, – наголосив професор Уайт.

Віктор Медведчук не відповів на численні запити DW, спрямовані на адресу його парламентського адміністратора, пресслужбу його політичного проекту “Український вибір” та особисто його асистентові по зв’язках з пресою. Отже, питання про походження фрагмента в його колекції залишається без відповіді. Політик також не повідомив, готовий надати фотографії свого примірника зацікавленим науковцям.

Нагадаємо, що Медведчук задекларував 60 млн грн доходів. З них, згідно з декларацією, 180 тис. – це зарплата народного депутата. Водночас у декларації зазначено, що дружина Медведчука Оксана Марченко отримала 258 млн грн дивідендів.

На банківських рахунках Медведчука лежать 853 тис. 383 євро, 1 млн 219 тис. 783 грн, 23 327 тис. рублів і 2 швейцарських франки. Готівкою він задекларував 210 тис. доларів.

Марченко в банках зберігаються 4 млн 131 тис. 987 євро, 56 тис. 391 грн і 513 доларів. Готівкою у дружини Медведчука є 1 млн 800 тис. євро.

Згідно з декларацією, голова ОПЗЖ володіє земельною ділянкою в Києві площею 61 634 кв. м, а також земельною ділянкою, площа якого становить 800 кв. Мм. Також Медведчук є власником двох житлових будинків – на 2113 кв. м і 311 кв. м. і господарських будівель площею 522 кв. м.

ЗА МАТЕРІАЛАМИ: DEUTSCHE WELLE (УКРАЇНСЬКА РЕДАКЦІЯ)

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!