У Харкові відбувся показ художнього фільму “Будинок “Слово”. Нескінченний роман”. На захід зібралися близько 100 мешканців міста, військові, актори, продюсери та члени знімальної групи. Стрічку, присвячену репресованим українським письменникам “Розстріляного відродження”, уперше показали у 2021 році на 37-му Варшавському кінофестивалі.
Цього року фільм став переможцем Міжнародного кінофестивалю в Кошице (Словаччина). Українська прем’єра картини відбулася 17 червня 2022 року – на кінофестивалі “Миколайчук OPEN”. У Харкові стрічку змогли показати тільки 2 липня. Проєкт став одним із переможців 10-го конкурсного відбору Держкіно.
Режисер Тарас Томенко і письменник Сергій Жадан
Режисер фільму Тарас Томенко зазначив, що від задуму до завершення постпродакшену фільму пройшло близько 8 років. Художньому кіно “Будинок “Слово”: Нескінченний роман” передувала документальна стрічка. У Харкові, де частково працювала знімальна група, прем’єра відбувається зараз для того, щоб підтримати мешканців міста, котрі протистоять російській агресії.
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
“Ми не могли його не показати зараз, під час війни. Ми зробили це для того, щоб підтримати харків’ян, надати їм бойового духу, надати їм відчуття культурного бекграунду, потужного, який має підживити харків’ян, надати їм силу для боротьби, і це надзвичайно важливо. І це важливо саме зараз. Враховуючи ці обставини, для мене було просто покликом серця привезти картину зараз у Харків, показати харків’янам”, – сказав Томенко.
За його словами, під час написання сценарію знімальна група консультувалася з українською письменницею Любов’ю Якимчук, вивчала архівні матеріали КДБ, СБУ, літературні архіви, співпрацювала з Харківським літературним музеєм.
“Наша історія про те, як владі потрібен талант, і як талант може протистояти тоталітарній системі. У нас центральний персонаж, якщо так можна говорити, є Микола Хвильовий, який має конфлікт із внутрішнім “я”, з героями своїх романів. Це психологічна драма насправді. Хвильового зіграв В’ячеслав Довженко”, – зазначив режисер.
Томенко додав, що сьогодні “картина живе ще фестивальним життям”, у середині липня 2022 року її презентують в Лондоні, на захід уже запрошені члени королівської родини, очільник уряду Великої Британії, міністри та депутати.
Продюсер, колишній голова Держкіно Пилип Іллєнко у свою чергу додав, що стрічка “Будинок “Слово”: Нескінченний роман” – це “яскравий приклад партнерства держави і приватних меценатів”. Стрічку вже позитивно оцінили не тільки іноземні, але й українські глядачі.
“Я бачив вже реакцію перших її глядачів. Першими глядачами були бійці, я показував фільм у Києві на початку квітня перед бійцями батальйону “Карпатська Січ”, які відправлялися на передову через кілька днів після перегляду. Я дуже хвилювався, як вони сприймуть. І одна з реплік після перегляду була про те, що фільм надзвичайно важливий, бо він показує те, за що зараз воюють українці – щоб такі речі ніколи не повторювалися”, – зауважив Іллєнко.
За його даними, фільм буде показаний найближчим часом у Лондоні на фестивалі. “Я точно знаю, що Борис Джонсон планує бути на відкритті фестивалю. Дуже сподіваємося, що він завітає і на перегляд нашого фільму”, – сказав продюсер.
Співпродюсер стрічки Ростислав Мартинюк додав, що лондонський фестиваль відбудеться 16 липня. “Міністерка закордонних справ Ліз Трасс підтвердила, що вона буде. І міністр оборони також. Для Британії українська тема зараз у пріоритеті. Усі зараз ставлять питання, що таке Україна. Цей фільм багато на що дає відповіді. Буде багато людей із британської еліти і справді хтось із королівської родини”, – сказав Мартинюк.
Присутній на заході міський голова Харкова Ігор Терехов взяв слово перед прем’єрою. Мер зауважив, що історія 1930-х років багато в чому повторюється сьогодні.
“Це дуже знакова подія, тому що дія фільму відбувається тут, у Харкові, багато років тому. Будинок “Слово” – це те місце, куди радянський режим спеціально поселив культурну еліту Харкова і культурну еліту України тих часів, щоб слідкувати за ними, щоб цілеспрямовано, планомірно знищувати еліту України. Не вдалося! Їм вдалося знищити еліту, однак не вдалося знищити українську націю. Історія повторюється. Сьогодні режим Путіна вирішив нас знищити як націю. І він здійснює геноцид проти українського народу. Але йому нас не перемогти!” – підкреслив Терехов.
Він висловив сподівання, що після перемоги над росією широкомасштабна харківська прем’єра відбудеться в місцевому кіноконцертному залі “Україна”.
“Я дуже радий, що, незважаючи на війну, ми всі сьогодні зібралися тут. Ми повернемося бодай на 2 години до довоєнного життя. Я впевнений, що після завершення війни, після нашої з вами перемоги над російським агресором ми всі разом зберемося в Харкові у кіноконцертному залі “Україна” на повномасштабну прем’єру цього фільму. Слава Україні!” – сказав мер.
Відомий український письменник Сергій Жадан зазначив, що харків’яни планують провести в місті український кінофестиваль наприкінці літа – на початку осені.
“Є ідея зробити наприкінці літа, можливо, на початку осені фестиваль показу українських фільмів більш-менш нових, більш-менш старих. Запросити знімальні групи, запросити акторів. Я думаю, харків’янам це дуже важливо. Важливо, як акт підтримки, як акт солідарності. І в принципі як культурна програма. Тому що Харків звик до культурного і освіченого життя. Мені здається, було би дуже доречно”, – сказав Жадан.