У Кам’янці-Подільському відбувся поетичний фестиваль “Поділля OPEN”

Серед мальовничих краєвидів Поділля, у древньому Кам’янці-Подільському, щороку, починаючи з 2016 (за винятком ковідного 2020 та 2022 – року повномасштабного вторгнення) проходить унікальна мистецька подія – поетичний фестиваль “Поділля OPEN”. Це не просто культурний захід, а масштабне всеукраїнське явище, яке збирає митців слова, поціновувачів поезії та всіх, хто відчуває силу мистецького впливу.

Фестиваль “Поділля OPEN” – сучасний і різноманітний, зарекомендував себе як один із яскравих літературних заходів в Україні. Він виник з ініціативи місцевих письменників, культурних діячів і громадських активістів, які прагнули створити майданчик для зустрічі поетів різних поколінь та стилів. З роками фестиваль набув національного масштабу, приваблюючи митців із різних куточків України і розширюючи діапазон жанрів.

Фестиваль проводиться в останні п’ятницю-суботу перед Всесвітнім днем поезії і основною метою “Поділля OPEN” є популяризація сучасної української поезії, підтримка молодих авторів та створення середовища для творчого обміну. Тут зустрічаються майстри слова та початківці, класики і новатори, щоб поділитися своїми думками, надихнути одне одного і відкрити нові імена в літературному просторі.

Програма фестивалю насичена та різноманітна. Окрім традиційних поетичних читань, проходять творчі майстер-класи, лекції від відомих літературознавців, музично-поетичні вечори та дискусії про сучасний стан і розвиток української поезії. Особливою частиною заходу, зокрема у 2023 і 2024 роках, були слеми-конкурси – імпровізаційні змагання поетів, де кожен має змогу продемонструвати своє вміння захоплювати публіку словом.

Фестиваль традиційно проводиться в історичних локаціях Кам’янця-Подільського: в центральній міській бібліотеці ім. Костя Солухи, вищих навчальних закладах, старовинних двориках та сучасних культурних і освітніх просторах міста. Це додає заходу особливої атмосфери та гармонійно поєднує минуле й сучасне, показуючи нерозривний зв’язок між історією та творчістю.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

 

“Поділля OPEN” не лише сприяє розвитку літературного мистецтва, а й відіграє важливу роль у культурному житті регіону. Він приваблює туристів, сприяє розвитку культурного середовища та піднімає імідж Кам’янця-Подільського як міста творчості. Завдяки фестивалю зростає інтерес до української літератури, а молоді поети отримують можливість заявити про себе на національному рівні.

Організатори “Поділля OPEN” щороку вдосконалюють формат заходу, додаючи нові активності та розширюючи коло учасників. У планах – залучення міжнародних гостей, створення літературних резиденцій та видавничих проєктів, які допоможуть поширювати сучасну українську поезію за межами країни.

Фестиваль “Поділля OPEN” – це більше, ніж просто подія. Це жива традиція, що об’єднує покоління, надихає на творчість і показує, що поезія в Україні залишається важливим засобом вираження та духовного розвитку. Кам’янець-Подільський ще раз підтверджує свій статус культурної столиці Поділля, а “Поділля OPEN” – яскравий символ цієї неповторної мистецької атмосфери.

В різні часи учасниками фестивалю були брати Капранови, Андрій Кокотюха, Ніна Фіалко, Олексій Бик, Дмитро Лінартович, Марина Павленко, Маргарита Шевернога, Наталя Мазур, Ірина Федорчук та інші.

Цьогоріч Поетичний фестиваль “Поділля OPEN” відбувся 14-15 березня і проходив під гаслом “З книгою до Перемоги!”. На запрошення відгукнулися гості з Києва, Харкова, Львова, Тернополя, Мукачева, Хмельницького тощо: Микола Гриценко, В’ячеслав Романовський, Мирослав Дочинець, Віталій Міхалевський, Зірка Мензатюк, Сергій Пантюк, Тетяна Шептицька, Анастасія Нікуліна, Олена Кузьміна, Віталія Савченко, Таміла Тарасенко, Надія Жила, Любов Сердунич, Тетяна Безушко-Граб, Сашко Дерманський та місцеві автори Володимир Ткач, Олександр Жиго, Тетяна Дорошенко, Оксана Мороз, члени місцевого літературного об’єднання «Ліра».

Фестиваль також став майданчиком для популяризації діяльності Хмельницької обласної організації НСПУ, яка в березні відзначає своє 45-річчя. Віталій Міхалевський, член правління Хмельницької ОО НСПУ, голова Хмельницької міської організації НСПУ каже, що виявив тут потенційних професійних письменників, за якими обласна організація спостерігатиме  та в майбутньому буде рекомендувати в члени НСПУ.

Крім літературних подій учасники фестивалю мали змогу пройтися вулицями вічного і молодого Кам’янця, відвідати Стару фортецю, сувенірне містечко, художню галерею.

Зокрема, для Миколи Гриценка, В’ячеслава Романовського та Віталія Міхалевського знаковими стали перед початком фестивалю зустрічі-знайомства у центральному корпусі Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка. Поети побували на екскурсії в етнографічному музеї, біля стели Володимиру Свідзінському та Михайлу Драй-Хмарі, зустрілися з викладачами та ректором Сергієм Копиловим у залі засідань.

Крім того, голова Кам’янець-Подільської «Просвіти» ім.Тараса Шевченка Вячеслав Полятинчук та його заступник Анатолій Паладійчук познайомили письменників з виставкою в Міській ратуші  «Щедрик Story», яка присвячена діяльності капели Кошиця. Бо ж 106 років тому, 24 березня 1919 року, від залізничного вокзалу Кам’янця-Подільського вирушила у світове турне Українська Республіканська Капела під орудою Олександра Кошиця із культурною дипломатичною місією за наказом Голови Директорії Української Народної Республіки Симона Петлюри, і підкоривши 17 країн Європи, Північної та Південної Америки, принесла всесвітню славу відомому твору «Щедрик» українського композитора Миколи Леонтовича». Учасники поетичного фестивалю мали щасливу можливість послухати платівку з автентичним записом, зробленим в Америці понад століття тому.

А ще фестиваль – це нові друзі, цікаві книги, ще раз Стара фортеця і кава…

Хочеться подякувати усій команді організаторів: Управлінню гуманітарної політики Кам’янець-Подільської міської ради в особі в.о. начальника управління Валерія Ковальчука, працівникам бібліотек громади і, особливо, Людмилі Геплюк, директору бібліотеки ім. Костя Солухи, та Вячеславу Полятинчуку, бібліотекарю, краєзнавцю, голові Кам’янець-Подільської «Просвіти», талановитому письменнику.

З нетерпінням чекаємо наступного фестивалю, адже у 2026 році буде 10 років від його народження. Віримо, Поділля OPEN-2026 пройде в мирній, переможній Україні.

 

Віталій МІХАЛЕВСЬКИЙ,

голова Хмельницької міської організації НСПУ

доцент Хмельницького національного університету