Таня Малярчук стане кураторкою Мюнхенського літературного фестивалю

Гасло кураторської програми — «Будь вільним — розкажи нову історію про Центральну Європу». Вона триватиме з 16 по 25 листопада.

 

Стрижень програми — діалог між німецькими та центрально-східноєвропейськими авторами, країни яких сформувалися під впливом колишнього Радянського Союзу. 

 

За словами Малярчук, з моменту розпаду Радянського Союзу для Європи характерною була нездатність розглядати країни Центральної та Східної Європи як незалежні держави: «Довгий час вони вважалися «російськими колоніями», а не суб’єктами європейського дискурсу. Навіть сьогодні, попри війну, культура України все ще сприймається як невіддільна частина великоросійського наративу. Водночас Україна разом зі своєю історією та цінностями належить до лав центральноєвропейських сусідів».

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

 

Основа програми — тексти про ідентичність Центральної Європи, написані Вацлавом Гавелом та Міланом Кундерою: есе «Влада безсилих» Гавела, в якому він сформулював фундаментальну соціальну критику соціалістичної системи, та «Трагедія Центральної Європи» Кундери, що розглядає долю невизначеної зони малих націй між росією та Німеччиною, існування якої можна було поставити під сумнів у будь-який момент.

 

Під час фестивалю відбудуться виступи в «тандемах» з авторами з Німеччини, читання та дискусії про романи, публіцистику, поезію та репортажі, а також театральні та музичні постановки. У центрі уваги такі теми, як «Україна у світовій літературі», «Психопатологія диктатури», «Художники на війні». 

 

На «Форум» приїдуть лавреати Нобелівської премії з літератури Герта Мюллер та Ольга Токарчук, а також велика кількість сучасних європейських авторів: Андрій Курков, Роберт Менассе, Софі Оксанен та інші.

 

Таня Граф, керівна директорка Мюнхенського літературного фестивалю, наголосила: «Цьогорічний «Форум» дає нам чудову можливість озвучити нинішню ситуацію в Україні в її історичній глибині — і таким чином краще зрозуміти ситуацію в пострадянських державах загалом. Програма Тані Малярчук нарешті  дає змогу для тих розмов, яких не вистачало 30 років: розмови між письменниками з незалежних культурних націй, які давно вийшли з тіні росії. Вони необхідні для сильної, мирної, демократичної Європи, яку вже неможливо уявити без Центральної та Східної Європи».

 

«Коли Literaturhaus München незабаром після початку війни попросив мене курувати літературний фестиваль-2022, я подумала, що навіть думати про фестиваль із фокусом на Україні зараз — божевілля. Тепер я щаслива, що взялася за це завдання. Як кураторка програми я хотіла б створити простір, де може розвиватися центральноєвропейський діалог. Багато чого доводиться переосмислювати й обговорювати. Це так зване повернення додому», — зазначила Малярчук. 

 

Окрім «Форуму», Мюнхенський літературний фестиваль включає 63-ю Мюнхенську книжкову виставку та фестивальну програму Будинку літератури з ринком незалежних видавців «Країні потрібні інші книги» та новинкою: «Мюнхенська залізниця».

 

Фестиваль триватиме з 16 листопада по 4 грудня 2022 року.

 

13-й Мюнхенський літературний фестиваль організовують Департамент культури Мюнхена у співпраці з Мюнхенським Літературним домом та Німецькою асоціацією книготоргівлі — Landesverband Bayern e.V. Він відбувається з підтримки Міністерства науки і мистецтва Баварії.

 

Нагадаємо, Таню Малярчук нагородили міжнародною літературною премією острова Узедом. У 2023 році її роман «Забуття» видадуть в американському видавництві Liveright англійською мовою.

 

Чільне фото: УкрЛіб

 

chytomo.com