Стало відомо, навіщо Росія викрала з Києва тіло князя Ярослава Мудрого: дослідження WSJ

Тіло київського князя Ярослава Мудрого зникли безвісти після того, як його склеп у 1939 році був вивезений до Ленінграда. Так Україна втратила колосальну історичну цінність – залишки правителя, які могли довести європейську, а не російську спадщину країни та спростувати сучасну російську пропаганду. Як пише sprotyv.info, про це йдеться у дослідженні авторитетного американського видання The Wall Street Journal.

Сучасна російська пропаганда базується на хибній ідеї «єдиного історичного та духовного простору» України та Росії. Цим Кремль намагається виправдати своє вторгнення на територію сусідньої держави. Водночас офіційний Київ наполягає на приналежності до європейської культури.

Автори дослідження стверджують, що кінець конфлікту могло б покласти ретельне вивчення залишків тіла Ярослава Мудрого, які таємниче зникли трохи менше ста років тому.

У наші дні Москва намагається привласнити ім’я київського князя. Нещодавно його ім’ям було названо новий фрегат ВМС РФ у Балтійському морі.

Князь пішов із життя у 1054 році, після чого був похований у білому мармуровому саркофазі у київському Софійському соборі. До радянської окупації території України тіло перебувало у безпеці.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Однак напередодні Другої світової війни, в 1939 році, більшовики прийняли рішення про перевезення саркофагу в Ленінград (Санкт-Петербург) нібито для проведення дослідження.

Пізніше саркофаг повернули до Києва, але вже без тіла князя. 2009 року українські вчені відкрили саркофаг для проведення власного аналізу ДНК кісток Ярослава Мудрого, проте останків князя там не було. Всередині був лише жіночий скелет, мабуть, дружини князя Інгігерди.

Через деякий час було висловлено припущення, що тіло князя може перебувати в США. Зокрема відомо, що генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська у 2010 році відвідала церкву Святої Трійці Російської православної церкви у Нью-Йорку, де розпитувала місцеве духовенство Московського патріархату про місцезнаходження тіла князя Ярослава Мудрого. Там їй не змогли надати достовірної інформації.

У наші дні українська влада намагається встановити місцезнаходження тіла князя та домогтися його повернення до Києва. У 2016 році Адміністрація президента України звернулася до Міністерства юстиції США із проханням допомогти у розшуку останків Ярослава Мудрого. Після цього чиновники Міністерства національної безпеки США провели низку обшуків у релігійних спорудах РПЦ в Америці, проте бажаного результату після проведення слідчих дій не було досягнуто.

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.