Максим Тадейович Рильський народився 19 березня 1895 р. у Києві в сім’ї українського культурного діяча, економіста й етнографа польського походження Тадея Рильського. Про це нагадує tekstover.in.ua.
Дитячі роки Максима минули в селі Романівці на Житомирщині, звідки була родом його мати. 1908 р. вступив до третього класу гімназії у Києві. У той час хлопець жив у композитора Миколи Лисенка.
Писати почав рано: перший його вірш був опублікований уже в 1907 р., а через три роки побачила світ дебютна збірка «На білих островах».
З 1915 р. М. Рильський – студент медфакультету Київського університету, за два роки перейде на історико-філологічний, але через революційні події змушений переїхати знову до Романівки, де вчителюватиме у початковій школі аж до осені 1923 р.
Згодом у Києві викладає стилістику й практику перекладу в Українському інституті лінгвістичної освіти. Як і багатьох інших українських культурних діячів, його не оминули репресії: 1931 р. пів року пробув «під слідством».
Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал
Максим Рильський – один з найвидатніших українських майстрів художнього перекладу. У польській літературі його увагу привертали великі романтики ХІХ ст.: Адам Міцкевич, Юліуш Словацький, Юліан Тувім; у французькій – П. Корнель, Ж. Расін, Ж.-Б. Мольєр, Вольтер, В. Гюго та інші. А ще були «Король Лір» та «Дванадцята ніч» в Шекспіра, численні зразки лірики Гете, Гейне та сучасною українською мовою перекладене «Слово про Ігорів похід». Вагому спадщину залишив М. Рильський в галузі літературно-художньої критики, літературознавства, фольклористики, етнографії, мистецтвознавства, лінгвістики.
Помер Максим Рильський 14 липня 1964 року. Його іменем названо Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології Академії наук України. На його ж честь засновано найвищу в Україні премію за літературний переклад.
Фото: Укрінформ