«Слуги» беруться за мовного омбудсмена: бо займається політикою

347

У парламенті хочуть створити можливості для звільнення уповноваженого із захисту державної мови.

У Верховній Раді сьогодні було зареєстровано законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення порядку звітності та звільнення уповноваженої із захисту державної мови» (№6336).

Як повідомляє ua.news, один із авторів законопроекту, народний депутат України фракції «Слуга народу» Максим Бужанський в коментарі УНІАН зазначив, що у чинному законодавстві звільнення «мовного уповноваженого можливе лише у разі його добровільної відставки, не приведи Господь, дай Бог Креміневі здоров’я, смерті, або якщо його буде засуджено судом».

При цьому, за словами Бужанського, якість роботи «мовного уповноваженого» жодним чином не впливає на можливість його відставки.

«Навіть якщо взагалі ні чорта не робитиме чи діятиме на шкоду суспільству, ми не можемо його звільнити. Це абсурд з точки зору відповідальності влади», – наголосив депутат.

За його словами, законопроект пропонує уряду призначати та звільняти уповноваженого із захисту державної мови. У законопроекті сказано, що Кабінет міністрів не пізніше першого червня має розглянути звіт уповноваженого та ухвалити щодо нього рішення. Якщо звіт буде визнано незадовільним, це є підставою для звільнення уповноваженої із захисту державної мови.

Бужанський зазначив, що йдеться про інституцію, а не про «мовного уповноваженого» Тараса Креміня, але водночас розкритикував його роботу.

«Низка ініціатив Креміня – вимога перейменувати низку міст, зокрема, Первомайськ, Южноукраїнськ – це однозначно виходить за межі його функцій і повноважень. Я і мої колеги, які підписали це разом зі мною, ми б хотіли, щоб Кремінь займався розвитком української мови, його захистом, його популяризацією, а не нападками на все живе», – сказав депутат і додав: «Його діяльність у даний момент носить політичний характер, а хотілося б, аби він більше зосередився на своїй роботі».

За словами Бужанського, депутати фракції «з великим осудом поставилися до ініціатив Креміня щодо перейменування міст і населених пунктів – це ті міста, які не підпадають під дію закону про декомунізацію».

«Це просто буквально від ліхтаря», – підкреслив він.

Водночас, на даний момент текст законопроекту відсутній на сайті Верховної Ради.

Нагадаємо, 3 листопада уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремень звернувся до органів місцевого самоврядування з пропозицією змінити кілька десятків населених пунктів назви відповідно до норм української мови. «Це такі населені пункти, як Арбузинка, Сєвєродонецьк, Южноукраїнськ, Південне, Спокйствіє, Надєжда, Переводчикове, Луч, Первомайське, Первомайськ та багато інших», – зазначив він.

Додамо, що секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Україна має позбутися кирилиці і перейти на латиницю. Він підтримав запровадження двох офіційних мов у країні, однією з яких має стати англійська.

У відповідь Тарас Кремень заявив, що він «не у захопленні від такої ідеї».

Раніше Національна комісія зі стандартів державної мови затвердила класифікацію рівнів володіння державною мовою. Рішення визначає, як повинні володіти українською від вищих чиновників до мігрантів.

Кандидатів у голови РДА зобов’язали надавати сертифікат про володіння державною мовою. Зміни набрали чинності 13 серпня – з дня опублікування Указу президента України.

 

 

Передплатіть «Українську літературну газету» в паперовому форматі! Передплатний індекс: 49118.

Передплатіть «Українську літературну газету» в електронному форматі: https://litgazeta.com.ua/peredplata-ukrainskoi-literaturnoi-hazety-u-formati-pdf/

“Українську літературну газету” можна придбати в Києві у Будинку письменників за адресою м. Київ, вул. Банкова, 2.

 

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!