Слова, народжені любов’ю

92

4 листопада в Національній парламентській бібліотеці України спільно з кафедрою слов’янської філології Інституту філології Київського національного університету  ім. Т. Г. Шевченка і Київським славістичним університетом та за участі представників Посольства Республіки Болгарія в Україні було проведено вечір болгарської і української поезії. Цей захід був присвячений національному святу Болгарії — Дню народних будителів — активних діячів національного і культурного відродження країни, серед яких ціла плеяда письменників і поетів, а також 50-річчю співпраці НПБУ з двома найбільними Національними бібліотеками Болгарії — ім. Кирила і Мефодія, що в Софії та ім. Івана Вазова, що в місті Пловдіві.

З привітанням і коротким екскурсом в історію і сьогодення Національної параламентської бібліотеки України до присутніх звернулась заступник Генерального директора Кириченко Г. С.

      Про згадані болгарські бібліотеки розповіла аташе Посольства Крістіна Ніколова, а завідувачка відділу документів іноземними мовами НПБУ К.Єремко зачитала вітальну листівку болгарським колегам з нагоди піввікового ювілею.

Кандидат філологічних наук, доцент кафедри слов’янської філології Київського Національного університету імені Тараса Шевченка Xрісто Манолакєв ознайомив присутніх з традицією святкування Дня народних будителів, який  вперше був відзначений у 1909 р. в місті Пловдиві. Спогади про героїчне минуле, про діяльність будителів, митців та революціонерів, які своїми ідеями і патріотизмом зміцнювали болгарський дух і віру, забезпечували болгарському народові духовну стабільність.

Серед них – Григорій Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, піп Пейо, Матей Граматик, св. Іван Рильський, Неофіт Бозвелі, брати Димитр і Константин Міладинови, Георгі Стойков Раковски, Васил Левски, Хрісто Ботев, Іван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитр, Любен Каравелов, Добрі Чинтулов і ще сотні захисників болгарської самосвідомості. Свято є своєрідним продовженням Дня слов’янських першоапостолів святих Кирила і Мефодія (24 травня), розширюючи ідею останнього тим, що крім літераторів, згадує і вшановує сотні достойних болгар, які навчали любові до Болгарії і своїм життям довели, як відстоювати болгарські національні ідеали.

Доцент Київського славістичного університету, член Правління Товариства «Україна-Болгарія», вчений секретар Українського комітету славістів, болгарист за покликом душі, кавалер болгарського ордена “св.св. Кирила і Мефодія” — Вікторія Захаржевська свій виступ присвятила невмирущій темі любові.

І знову звучала поезія у виконанні студентів двох вузів — Славістичного університету і Інституту філології КНУ — ліричні вірші Єлизавети Багряної богарською і українською мовами, любовна лірика Дмитра  Павличка зі збірки  “Золоте яблуко”у перкладі Вані Петкової.

Присутні мали змогу ознайомитися з книжковими виставками: “Ден на народните будители” і “Слова, народжені любов’ю…”. На трьох стендах були представлені антології і збірки болгарських і українських поетів: Івана Вазова, Дімітра Методієва, Дмитра Білоуса, Івана Давидкова, Івана Драча, Дмитра Павличка, Єлизавети Багряної, Захарі Іванова, Миколи Сингаївського  та ін.

Це справжні художники слова, які з любов’ю ставляться до рідної мови і з повагою — до мови, з якої перекладають, які знаходять в рідній мові найточніші слова, щоб передати почуття іншомовного поета, а головне, які душею  сприймають  душевні струни поетичної музи іншого поета.

Прокоментуєте?

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!

Передплатіть УЛГ у форматі PDF!