Шведська журналістка іракського походження назвала українських біженок повіями — в Україні вимагають вибачень

Шведська журналістка іракського походження, ведуча і письменниця Елаф Алі під час програми «IFS — Invandrare för svenskar» («Іммігранти для шведів») на найбільшому державному телеканалі SVT заявила, що більшість біженок з України перебувають «у публічних будинках».

Так, у відповідь на запитання ведучого «Яка група іммігрантів отримала найбільше дозволів на проживання у Швеції у 2022 році», Елаф Алі відповіла, що це були українки.

«Українські жінки — білявки з блакитними очима, тому ніхто не помітить їхньої присутності, окрім публічних будинків», — додала вона.

Однією з перших на її слова відреагувала представниця громадської організації підтримки українських біженців у Швеції «RefugeeHope. UA&SE» Христина Гевчук.

«Мільйони українок змушені були покинути свої будинки не в пошуку “легкої роботи”, а рятуючи своє життя та життя своїх дітей, рідних. Чоловіки багатьох українських біженок залишаються в Україні, воюють, віддають життя за нашу можливість жити — думаєте, їм приємно чути такі слова щодо своїх жінок, дочок, племінниць, похресниць?
Це слова не просто пересічної людини за барною стійкою з бокалом алкогольного напою — це слова шведської журналістки, письменниці та ведучої Елаф Алі з екранів найвідомішого шведського телеканалу SVT, під час програми IFS, яку дивляться тисячі людей. Який вплив на суспільство ці слова несуть?», — написала вона на своїй сторінці у Facebook.

Реклама

Ви досі не підписані на телеграм-канал Літгазети? Натисніть, щоб підписатися! Посилання на канал

Гевчук зазначила, що багато українських біженок за кордоном зіткнулися зі схилянням до проституції, чимало з них були зґвалтовані.

«Скільки ще разів нам, українкам, потрібно кричати, аби довести, що ми не “спимо за гроші”. Так, це дійсно тривожно. Кожна третя українка, з якою я спілкувалася, хоча б раз за свій час проживання у Швеції, отримувала пропозицію бути коханкою, працювати “екстра”. І це не ок. Так, правда така, що жителі Швеції користуються важкою ситуацією українок з дітьми, які змушені виживати на 37–71 крону в день, не знають мови, суспільства. Не всі допомагають безкорисно, і це лякає. Я — українка і я не хочу, аби в мені бачили “потенційну сексуальну здобич”. Я маю право, аби в мені бачили людину», — наголосила вона.

Також заяву Елаф Алі прокоментував посол України у Швеції Андрій Плахотнюк.

«Я глибоко засмучений і рішуче засуджую слова шведської журналістки Елафи Алі, адресовані українським жінкам у Швеції, в одній з останніх гумористичних програм IFS на державному каналі SVT. Я вважаю подібні заяви глибоко образливими та абсолютно неприйнятними з огляду на обставини повномасштабної російської військової агресії проти України, яка змусила українських жінок втікати за кордон, аби врятувати своє життя та життя своїх дітей», — написав він на своїй сторінці в X, закликавши журналістку публічно попросити вибачення, а керівництво телеканалу — вжити необхідних заходів для запобігання подібним ситуаціям у майбутньому.

Згодом Елаф Алі написала на X, що «українці надзвичайно злі й бомбардують мене в Instagram і тут», а також що «божевільною є думка, що група людей [українців] має імунітет щодо жартів над ними».

Після цього журналістка на незначний час закрила доступ до своєї сторінки, а коли знову відкрила, то назвала обурених її словами людей «нечесними та лицемірними, які вдають, що піклуються про жінок».

«Ви “сердитесь” на опис реальності, в комедійному шоу, а не на те, що це відбувається, — чи на чоловіків, які купують секс? Сподіваюсь, ви почуватиметесь краще після того, як вилили свій огидний расизм», — додала вона.

Програмна менеджерка SVT Крістіна Гілл, відповідальна за випуск програми IFS, заявила, що телеканал не збирається вживати жодних заходів.

«Звичайно, ми цього не робитимемо. Сказане в програмі — в рамках свободи слова. Це програма, яка обігрує стереотипи щодо національностей, які ми, можливо, не звикли чути у Швеції, і перетворює їх на гумор», — сказала вона.

Водночас, за словами Христини Гевчук, сексуально образливі вирази караються шведським законодавством.

«З 5 розділу §3 Кримінального кодексу випливає, що будь-яка особа, яка дає зневажливу заяву на адресу іншої особи у спосіб, який може образити самоповагу чи гідність іншої особи, має бути засуджена за образу до штрафу або, якщо злочин є серйозним, до позбавлення волі терміном до шести місяців. Отримані коментарі від телеканалу та журналістки лише ще раз демонструють, яку позицію вони займають. Жарти також повинні мати межу, вони повинні не порушувати честь та гідність іншої людини. Тим більше такі слова не повинні виходити на екрани демократичної країни. Ці слова не були способом приверненням уваги, як дехто вважає, це висміювання українських жінок», — заявила вона.

Наразі представниця громадської організації підтримки українських біженців шукає знавців шведського права, які могли б допомогти добитися справедливості та офіційних вибачень від телеканалу.

 

divoche.media